Tipy na hry s dětmi #3: Dovednostní hry

V třetím dílu seriálu pojednávajícím o hrách pro děti si představíme trojici deskovek, které mají společnou herní mechaniku. Rychlé ruce a správné vyhodnocení situace je klíčové pro tyto dovedností hry. Všechny uvedené záležitosti zvládnete odehrát do 15 minut a jsou určené pro 2 – 4 hráče. Jdeme na to!

Dr. Heuréka

Každý účastník se ujímá role jednoho vědeckého učedníka doktora Heuréky. Hráči se předhání s ostatními ve správném provedení pokusů. Aby toho dosáhli správného postupu, musí přemisťovat kuličky z jedné zkumavky do druhé, aniž by se jich dotkli rukou, nebo jim vypadly kuličky ze zkumavek. První hráč, kterému se podaří nasbírat 5 bodů, vítězí.

Zdá se to být jednoduché, ale opak je pravdou. Každá zkumavka obsahuje 2 kuličky stejné barvy a docílit té správné kombinace “přelíváním” kuliček je zkrátka oříšek. Kromě toho hra umožňuje dosáhnout korektní řešení například i otočením zkumavky hrdlem vzhůru, což nabízí další možnosti jak výzvu splnit. Hra obsahuje 54 karet různě obtížných výzev a variantu hry s tipováním v kolika tazích je možné výzvu dokončit. Dr. Heuréka zvládnout děti od 6 let.

Hurá zmrzlina

Jestliže vám nepřirostla k srdci práce vědeckého pracovníka, tak profese zmrzlináře určitě zaboduje. Princip hry ve hře Hurá zmrzlina je téměř podobný jak u výše zmíněného Dr. Heuréky. Každý hráč má k dispozici 4 různobarevné kornouty s třemi kopečky (plastové kuličky). Hráči závodí komu se podaří jako prvnímu vyřídit objednávku zákazníka. Vítězí zmrzlinář, který nejrychleji zvládne 5 objednávek.

Jelikož jsou kuličky větší, tak na kornoutu drží jen tak tak. Je třeba opravdu velké šikovnosti, aby se kopečky nerozkutálely po stole. Kromě toho 54 karet výzev obsahuje různorodé kombinace zadání. Není proto výjimkou, že některé zmrzliny obsahují 2 kornouty či je na jiném kornoutu umístěn další. Hurá zmrzlina potěší hráče od 6 let.

Dr. Bacilová

Přijdou vám předchozí hry příliš lehké? Dr. Bacilová snad bude to pravé. Hráči se v kůži laborantů snaží udělat dojem na doktorku Bacilovou a dokončit jako první vědecký výzkum. Abyste toho dosáhli, musíte vybrat z Petriho misky ty správné bacily a rozmístit je do svých misek přesně dle zadání. Dokončit výzkum není jednoduché, protože na kartě zadání jsou některá políčka volná a hráči je musí zaplnit těmi správnými bacily.

Miska hráče je rozdělena na čtvrtiny, kdy jednu polovinu misky zabírá superbacil, který musí mít odlišný tvar a barvu než ostatní tři. Zbývající třetiny zabírají bacily z nichž dva mohou mít stejnou barvu, ale odlišný tvar. Žádný tvar se v hráčově misce nesmí opakovat. Kromě toho jsou k dispozici 3 varianty hry, kterými si herní zážitek můžete zpestřit. Dr. Bacilová opět obsahuje 54 karet zadání, ale tentokrát je doporučena od 8 let věku.

Další díl Tipů na hry s dětmi se brzy objeví. Tentokrát si posvítíme na hry pro předškolní děti. Čekání si můžete zkrátit například tipy na hry pro děti dle délky herní seance  či na cesty. Další variantou jsou deskovky pro předškoláky.


Za poskytnutí recenzních kopií děkujeme společnosti Blackfire, kterou můžete znát díky hrám jako je vyprávěcí deskovka Dixit, postřehovka Dobble nebo hry z Lovecraftovského univerza – Eldritch Horror, Panství hrůzy či Temné znamení.

Napsat komentář

83 + = 84