Tipy na hry s dětmi #2: S hrou na výlet

Za okny se vyčasilo a teplé sluneční paprsky nás lákají na výlety. Naším cílem mohou být procházky v přírodě nebo jednodenní výlety pro krásách naší vlasti. Někteří se na výlety vydávají autem, jiní volí vlak či pěší turistiku. Jezdíme-li však i s dětmi, je dobré jim výlet zpestřit (minimálně cestování). Proto je tu další díl s tipy pro naše ratolesti s podtitulem: Hry, které si můžete pohodlně strčit do batůžku. Hlavní výhodu vidím v tom, že hry můžete kdykoliv vytáhnout či během chvíle uklidit. Žádná z nich nezabere více jak 15 minut času.

Honba za pokladem

Prvním tipem je Honba za pokladem, která se ukrývá v malé krabičce a zahrnuje komponenty pro hru až 4 hráčů. Obsahem jsou kruhové kartičky dobrodruhů, 50 karet map pokladů a dřevěná truhlice s kartou cíle. Hlavní premisou hry je jako první poskládat cestu k pokladu dle právě otočené karty. Není to tak jednoduché, jak se může zdát. Každý hráč má k dispozic 6 oboustranných karet s předměty, které cestou musí posbírat.

V balíčku map pokladů najdete opravdu jednoduché kartičky pouze se dvěma symboly nebo komplikovanější cesty až s pěti předměty. Kromě toho jsou některé z vyobrazených objektů “zaváté pískem”, takže jde vidět pouze část obrázku.

Honba za pokladem patří mezi opravdu jednoduché hry, ale je náročnější na prostor. Kromě toho cvičí představivost a postřeh. Hru si lze samozřejmě zpestřit a tak můžete vyzkoušet například týmovou variantou pro 8 hráčů či zjednodušenou verzí pro menší děti.

QuiZoo

Další herním tipem je QuiZoo, která patří do rodiny vědomostních her. Na každé z čtvercových kartiček jsou na lícové straně vytištěny obrázky 3 – 5 zvířat. Vaším cílem je dle zadání na rubové straně karty správně odpověď na požadovanou otázku. Můžete narazit na čtyři typy symbolů jako je pravítko pro délku, závaží pro hmotnost, srdce pro délku života a tachometr pro rychlost, doplněné o znaménko + nebo -.

Jak se QuiZoo hraje? Zamícháte balíček karet a položíte ho doprostřed stolu. Jeden z hráčů otočí vrchní kartu a všichni se co nejrychleji a nahlas snaží odpovědět a současně ukázat na zvíře, které odpovídá symbolu se znaménkem. Pokud jste nejrychlejší, vyhráváte otočenou kartu a hra pokračuje. Jestliže jste se zmýlili musíte jednu z vyhraných karet odhodit.

Na kartách můžete nalézt 20 zvířat. Základní informace o nich jsou popsány v pravidlech. Součástí balení jsou i čtyři přehledy s jednotlivými parametry, které se určitě budou hodit při nejasnostech.

Na kartách oceňuji opravdu srozumitelné vyobrazení toho co se má hledat a na lícové stráně velikostně dostatečně znázorněná zvířata. Díky tomu, že rubová strana obsahuje zadání, je hra vysoce variabilní. V každé hře dostanete jedinečnou kombinaci karet. QuiZoo je vhodné pro 2 – 8 hráčů od 6 let.

Originál nebo kopie   

Nakonec nesmím opomenout toliko oblíbené postřehové hry mezi které se řadí Originál nebo kopie. Každá ze 72 karet v balíčku znázorňuje 4 nebo 5 stejných obrázků lišících se v nějakém detailu. Cílem hráčů je najít originální obrázek, tady ten, kterému na rozdíl od ostatních nic nechybí. První hráč, který originál najde zvolá jeho barvu a získává kartu jakožto 1 bod. Pokud se hráč splete musí odhodit jednu již dříve získanou kartu a na zbytek kola vypadává ze hry.

Každou kartu najdete ve dvojím provedení s totožnými symboly. Mohlo by se zdát, že si pak zapamatujete, který z obrázku je originál, ale opak je pravdou. Stejně musíte projít ostatní obrázky, zda je vámi zapamatovaný symbol skutečně originál.

Hru lze hrát i ve variantách s přiloženými žetony, které drobně modifikují pravidla. Originál nebo kopie si můžete zahrát ve 2 – 6 lidech a hra dokonce obsahuje i sólo variantu.

Tipy na hry na výlet jsou u konce. Hledáte-li však něco jiného, můžou se hodit hry podle délky trvání herní seance. Hledáte něco jiného? Zkuste se podívat na tipy na dovednostní hry. Další variantou jsou deskovky pro předškoláky.


Za poskytnutí recenzních kopií děkujeme společnosti Blackfire, kterou můžete znát díky hrám jako je vyprávěcí deskovka Dixit, postřehovka Dobble nebo hry z Lovecraftovského univerza – Eldritch Horror, Panství hrůzy či Temné znamení.

Napsat komentář

46 + = 50