Tipy na hry s dětmi #1: Herní doba

Společnost Blackfire na náš trh přináší řadu her určených především pro rodiny s dětmi. V tomto seriálu, zaměřeném na nejmenší deskomily a jejich rodiče, si v každém díle představíme 3 hry. V dnešním článku jsou hry seřazené dle délky jedné partie. Ať už jste rodič nebo zkrátka potřebujete zabavit skupinku dětí, je tento výběr pro vás.

Máte-li 5 minut

Prvním tipem, který bez problému sfouknete do 5 minut je Kouzelný klobouk určený až pro 4 hráče od 6 let. Princip této dovedností hry je jednoduchý. Každý z účastníků obdrží kouzelnický klobouk, jehož obsahem je červený pohár, oranžový válec, zelená mince a bílý králík. Po otočení karty výzvy musí hráči na sebe postavit zobrazené předměty dle jednoduchých pravidel.

Předměty vytištěné barevně musí být postavené na sebe a všechny viditelné. Předměty zobrazeny šedě musí být ukryté uvnitř jednoho z ostatních předmětů. A konečně, předměty obklopené hvězdami, musejí být úplně prázdné.

Hra končí po dosažení předem domluveného počtu bodů, tedy sesbíraných karet výzev, nebo pokud dojde balíček karet. Vítězí hráč, který nasbíral nejvíce karet výzev.

Kouzelný klobouk je jednoduchou hrou, kterou vysvětlíte během chvíle. Hra cvičí koordinaci a představivost a paradoxně s ní mají největší problémy dospělí, které děti hravě porazí. Co musím pochválit je velikost předmětů s nimiž hrajete. Nevýhodou může být vyšší cena, než byste předpokládali a velikost samotné krabice. V krabici obdržíte výše uvedené předměty pro 4 hráče a paklík karet výzev, což se mi zdá v tomto poměru nevyvážené. Na druhou stranu se vám do rukou dostane originální dovednostní záležitost.

Máte-li 15 minut

Kdo by neměl rád ovoce – banán, ananas, jahoda, malina nebo pomeranč – se na hráče třesou v trojúhelníkové plechové krabičce. Jak název hry napovídá, tak se Fast Flip zaměřuje na rychlou reakci a postřeh. Hraní si užijete od 2 do 8 účastníků, ale samozřejmě platí pravidlo čím víc hráčů, tím větší zábava. Hru lze hrát ve třech variantách, které si postupně představíme.

První způsob je otočení kartičky a podle zadání napsaného na rubové straně karty dobíracího balíčku zjistit správnou odpověď. Na již otočené kartě hledáme buď ovoce, které se tam vyskytuje podle daného čísla, nebo je naopak  úkolem hráčů nahlásit kolikrát je dané ovoce na obrázku zobrazeno. Vítězí ten, kdo má po vybrání balíčku karet nejvyšší počet karet.

Další varianta se hraje obdobně jako předchozí verze s tím rozdílem, že jsou do hry přidány žetony ovoce a čísel a kdo první ukořistí žeton, ten si ho nechá. Fast Flip končí ve chvíli, kdy se podaří jednomu z hráčů nasbírat 4 žetony.

Třetí obměna spočítá v tom, že si připravíte žetony do řady v libovolném pořadí, tyto žetony budou určovat, jaký symbol hledáte v každém kole, to znamená, že ignorujete symboly na kartách. Kdokoliv zahlásí správný symbol nebo číslo, získá 1 bod. Po 10 odehraných tazích vyhrává ten, kdo vlastní nejvíce žetonů.      

Fast Flip má tu výhodu, že se jedná o malou krabičku, kterou můžete vzít kamkoliv a zabavit děti třeba na výletě – například při cestě vlakem. Druhou nesporným přínosem je plechové tělo hry, které zaručuje, že hru jen tak nepromáčknete a její obsah nezničíte. Přiložené žetony ovoce a čísel jsou vyrobeny z tlustého kartónu, takže pokud do nich nerýpáte nehtem, měly by něco vydržet. Kartičky jsou vyrobeny sice z tenčího papíru, ale jsou povoskované, proto jim predikuji taky dlouhou životnost. Fast Flip využívá populární koncept rychlé reakce a postřehu, mezi jejíž nejznámější představitele patří Dobble. Hra však přichází s novými, ne-li zajímavějšími mechanikami, které v mnohém výše zmíněný Dobble předčí. A to stojí za vyzkoušení nemyslíte?

Máte-li 30 minut

Chcete jednoduchou záležitost a současně máte chuť u hraní strávit více času? Jako varianta se nabízí Fantastic park. Až 5 hráčů od 8 let se může vtělit do rolí správců Fantastického parku a uspořádat v něm jednotlivé tvory tak, aby u návštěvníků vzbudily co největší zájem a hráčům přinesly vítězné body.

Hra se hraje v sérii kol určených počtem zúčastněných. Každý hráč obdrží počáteční počet dílků a může se vrhnout do budování parku. Ve svém tahu můžete umístit jeden z dílků podle jednoduchých následujících pravidel:

  • každý umisťovaný dílek musí nejméně jednou stranou přiléhat k dílku jinému nebo dva dílky překrývat,
  • všechny dílky musí být položeny na plocho a zarovnány se sousedním či spodním dílkem,
  • část dílku nesmí zůstat volně ve vzduchu,
  • vrchní dílek nesmí být přímo položený na jiném.

Body se získávají za nejpočetnější skupinu tvorů sousedící vodorovně nebo svisle, které hráči zobrazuje poslední dílek na konci kola. Konec hry nastává po zahrání určitého počtu kol a vítězem se stává hráč, kterému se podařilo doputovat na stupnici bodů na nejvyšší políčko.

Nenechte se mýlit, Fantastic park je pravidlově opravdu jednoduchou hrou (i když se to nemusí na první pohled zdát). Každý dílek je dominového typu, kdy se na něm objeví dvě zvířata (ať stejná nebo odlišná). I když se na dílcích zobrazeny pouze čtyři typy zvířat, dá hra zabrat vašim mozkovým závitům. Jelikož všichni hráči staví park společně, dochází k maření plánů ostatním a hráči musí být stále ve střehu, aby se jim podařilo získat co nejvyšší počet bodů.

Hledáte něco jiného? Sháníte něco kompaktního třeba na cesty? Pokud vás hry na cesty neoslovili zkuste tipy na dovednostní hry. Další variantou jsou deskovky pro předškoláky.


Za poskytnutí recenzních kopií děkujeme společnosti Blackfire, kterou můžete znát díky hrám jako je vyprávěcí deskovka Dixit, postřehovka Dobble nebo epická kooperativní záležitost Arkham Horror.

Napsat komentář

68 + = 75