Série s nádechem magie aneb pětkrát městská fantasy

Na poli urban fantasy v posledních letech přibylo velké množství titulů. Ve většině z nich se vyskytuje hrdina s pošramocenou minulostí a destruktivním způsobem života (čest vyjímkám). Jakožto zástupce mužského pohlaví se vyhýbám paranormálním romancím, takže o těchto knihách článek rozhodně nebude. Společně se podíváme na 5 městských fantasy, které by si měl opravdový fanoušek tohoto žánru dle mého skromného názoru přečíst.

1) Kroniky železného druida

Knížky s posledním žijící druidem na zemi byly vlastně takovým mým vstupem do tohoto subžánru. Attica O’sullivan mi v brněnském knihkupectví Arrakis doporučil jeden velmi milý pán. Na jeho naléhání jsem kouzlu tohoto hrdiny podlehl.

Druid se schovává v arizonském městečku Tempe před keltským bohem Aengusem Ógem. I když se snaží být mimo hledáček ostatních nadpřirozených postav, moc se mu to nedaří. Proto se neustále dostává do prekérních situací, ať už se jedná o střet s kovenem čarodějnic, severským pantheonem či dokonce Ježíšem.

Autorův styl je svěží a doplněn o spoustu popkulturních odkazů. Každý fanoušek fantastiky si určitě najde to své. O humornou linku se stará Atticův irský vlkodav Oberon. Pro někoho může být tento zvířecí mazlíček otravnou vložkou, ale podle mého názoru  dodává celému vyprávění nadhled.

Série Kevina Hearna obsahuje 9 knih a pár povídek, které doplňují období mezi či před jednotlivými knihami. U nás se na vydání vrhlo nakladatelství Laser-books. V jeho produkci byly v edici Style přeloženy 4 první díly a sbírka povídek s podtitulem Gaiin štít. Dle aktuálních informací by měly v českém překladu vycházet další dobrodružství.

Více na Goodreads

2) Spálený muž

Na sérii Spálený muž jsem narazil, dá se říct, náhodou. Kniha mě zaujala svou anotací a proto jsem si ji do čtečky zakoupil na dovolenou. Musím říct, že jsem dobře udělal.

Série vypráví o londýnském diabolistovi, který se neustále dostává do všemožných trablů. Jeho denním chlebem jsou jak démoni z podsvětí, tak i různé mýtické potvory či andělé. Kromě toho Don Drake, jak se (anti)hrdina jmenuje, vlastní sošku Spáleného muže, v níž je uvězněn jeden z nejmocnějších démonů, který se snaží dostat na svobodu.

Peter McLean, autor série, nešetří v textu jadrnými slovy. Jeho text je plný ironie a vydařených fórků. Prozatím je Spálený muž trilogie, v češtině obsahující knihy Drake a Dominion. Věřím však, že brněnské nakladatelství Host v nejbližší době vydá pokračování.

Více na Goodreads

3) Harry Dresden

Harry je moje srdcová záležitost a nutno říct, že láska na první pohled. Při bloumání knihkupectvím jsem se dostal k regálu kde byla tato, tehdy pětidílná série v českém překladu, vystavena.

Sledujeme příběh Harryho Dresdena, který je chicagským čarodějem a současně konzultantem policejního Útvaru zvláštního vyšetřování. Pokud se ve městě stane něco nevysvětlitelného, skončí to právě na zmíněném oddělení, a tady nastupuje na řadu Harry společně s Karrin Murphyovou, která tento útvar vede.

Jim Butcher čtenářům předkládá komplexní univerzum, které každým dalším dílem neustále narůstá. V průběhu četby se protagonista střetává s různými bytostmi mezi něž patří upíři, vlkodlaci, Letní a Zimním dvůr fae a mnoho dalších.

Knihy jsou napsané odlehčeným, mnohdy akčním stylem, díky němuž si série našla spoustu fanoušků. To dokazuje seriál z roku 2007, komiksy, hra na hrdiny či více jak tucet povídek. Českého vydání se zhostilo nakladatelství Triton, v jehož režii vyšlo v češtině 10 dílů ze 17. Dalších dílů se snad brzy dočkáme, jelikož vznikly komplikace při vyjednávání o právech.

Více na Goodreads

4) Kladivo na čaroděje

Mezi pětkou urban fantasy nesmí chybět česká/slovenská produkce. Nedávno v edici Fantastická Epocha byla ukončena, antalogií povídek s názvem O krok před peklem, první série Kladiva na čaroděje. Česká literatura rozhodně má co říct a Kladivo je jednou ze sérií, které byste neměli minout.

Sledujeme osudy Felixe Jonáše a jeho týmu při řešení problémů v naší české kotlině. Všechny nesnáze jsou magického původu a dají našim protagonistům pořádně zabrat. Čtenáři proto poznají pražské démonské podsvětí, sedmičku čarodějů a jiné potvory o níž se jim ani nesnilo.

Série je unikátní tím, že každý díl napsal jiný autor, drží se ústředního motivu, ale vnáší do příběhu nový pohled. Kromě toho se některé díly odklánějí od tradičního pojetí fantasy a zabředávají do military žánru, hororu či dalších subžánrů. Autorem tohoto nápadu je Jiří Pavlovský, který pár dílů sám napsal. O ostatní svazky se postaraly hvězdy české a slovenské fantastiky.

Každá z knih obsahuje samostatný příběh, na jehož pozadí se proplétá linka táhnoucí se celou sérií. Kladivo na čaroděje boduje hláškami, humorem a skvěle vykreslenými (anti)hrdiny. Věřím, že se brzy na české literární scéně objeví pokračování!

Více na Fantastická Epocha

5) Mick Oberon

První knihu od amerického spisovatele Ariho Marmella v době, kdy píšu tento článek nemám ještě dočtený, ale rozhodl jsem se ho sem zařadit.

Myslím si, že jsem s touto knihou/sérií nešlápl vedle. Všichni předchozí hrdinové mají něco společného a toho se drží i Mick Oberon. Na rozdíl od nich se tento chlapík pohybuje v třicátých letech minulého století v Chicagu a živý se jako soukromé očko. Kromě toho pod kloboukem skrývá špičaté uši a ku pomoci je mu kouzelná hůlka.

Sérii Mick Oberon vydává nakladatelství Triton. Prozatím se jedná o trilogii. Dva díly jsou k dispozici v češtině a další je snad na cestě. Příběh zatím vypadá velmi zajímavě a věřím, že mě nezklame stejně jako předchozí výše zmíněné série.

Více na Goodreads

Četli jste nějakou z těchto sérií nebo jste je aspoň zkoušeli? Líbili se vám? Budu rád, když se o svůj názor podělíte v komentářích. Nebo znáte ještě nějakou sérii, kterou by správnej “urbanfantasta” neměl minout? Dejte mi vědět a proč zrovna tato série.

Napsat komentář

22 + = 23