Knihy ze světa Harryho Pottera

Dovolím si říct, že jsem velkým fanouškem Harryho Pottera. Tak mě napadlo, že bych mohl udělat (nejen pro sebe) přehled knih, které s touto tématikou vyšly, nevyjímaje základní sérii. Autorkou všech níže uvedených titulů je Joanne Rowlingová, která brýlatému chlapci s jizvou ve tvaru blesku na čele vdechla život. Pojďme tedy na to.

Harry Potter a Kámen mudrců

První příběh o čarodějnickém učni, v originále Harry Potter and the Philosopher’s Stone, spatřil světlo světa v roce 1997 v britském nakladatelství Bloomsbury. O rok později kniha vyšla v Americe pod názvem Harry Potter and the Sorcerer’s Stone. Od roku 2000 byla přeložena nejméně do 70 jazyků, u nás se o její distribuci, ostatně jako ostatních dílů, postaralo nakladatelství Albatros a překlad vznikl pod taktovkou Vladimíra Medka.

Harry Potter a Tajemná komnata

Tajemnou komnatu, v originále Harry Potter and the Chamber of Secrets, vydalo nakladatelství Bloomsbury rok po vydání prvního dílu.  Po úvodním seznámení s kouzelnickým světem Rowlingová svoje univerzum rozšiřuje a dělá ho kouzelnějším. O český překlad se postaral už ověřený Vladimír Medek.

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu

Třetí díl s názvem Harry Potter and the Prisoner of Azkabanvychází v roce 1999. Tento díl se stává temnějším a to i díky tomu, že autorka předpokládá, že čtenáři s jejím hrdinou vyrůstají a trošku děsu přetrpí. Překlad tentokrát dostal na starost Pavel Medek, bratr Vladimíra, což si myslím, že knize jen prospělo.

Harry Potter a Ohnivý Pohár

Harry Potter and the Goblet of Fire přitvrzuje, jelikož je první knihou kde zemře nějaká z postav, tím příběh dostává úplně jinou úroveň a připravuje půdu pro následující díly. Originál vyšel v roce 2000. Českého překladu se chopil opět Vladimír Medek.

Harry Potter a Fénixův řád

Po delší časové odmlce, která trvala 3 roky vychází v britské verzi Harry Potter and the Order of the Phoenix. Fénixův řád není pouze knihou, která má uzavřený děj jako předchozí díly, ale začíná mít komplikovanější a provázanější příběh. Hrdinové se dostávají do období puberty a začínají dospívat a kromě hlavní dějové linky řeší hledání identity. Pátý příběh je nejtlustší knihou v sérii. Za překlad přebírá odpovědnost Pavel Medek.

Harry Potter a Princ dvojí krve

V roce 2005 se na pultech knihkupectví objevuje Harry Potter and the Half-Blood Prince. V šestém pokračování začíná autorka klást důraz na tajemno a trošku toho detektivního pátrání, jenž využívá v sérii o Cormoranovi Strikeovi. Na pomyslném překladatelském trůnu zůstává Pavel Medek.

Harry Potter a Relikvie smrti

Deset let trvalo, než byl napsán závěrečný díl Potterovské ságy Harry Potter and the Deathly Hallows. Sága se uzavřela a překlad dokončil Pavel Medek.

Knihy je možné sehnat buď samostatně v pevné vazbě, anebo v různých kolekcích. V roce 2015 vychází ilustrovaná verze Kamene mudrců od Jima Kaye, britského ilustrátora. Kniha zachovává původní překlad, ale je doplněna o úžasné obrázky. V roce 2016 se objevila Tajemná komnata a budou následovat další díly v sérii.

Rád bych ještě zmínil překlad, který díky bratrům Medkovým opravdu vyvedený. Co oceňuji, tak je určitá kompatibilita obou překladatelů. Šlo poznat, který díl kdo překládal, ale oba se snažili o udržení té správné vlny. Dále bych rád vyzdvihl počeštění různých názvů z Potterovského univerza jako je třeba Brumbál, Famfrpál nebo Nitrobrana, oba bratři si dali s těmito názvy práci a tím tuto sérii udělali unikátní.

Fantastická zvířata a kde je najít

Taková menší encyklopedie o kouzelnických zvířatech od Mloka Scamandera, která je doplněna o poznámky Harryho Potter a jeho přátel. Tahle knížečka byla k dostání v omezeném množství kusů, díky filmu bude oděna do nového hávu a pravděpodobně přepracována, takže této podobě se jedná o nedostatkové zboží.

Famfrpál v průběhu věků
Příručka o oblíbeném kouzelnickém sportu, která nesmí chybět v knihovničce žádného fanouška famfrpálu. Dozvíte se v ní vše důležité o tomhle populárním sportu a o všem s ním spojeného.

Bajky barda Beedleho

Mudlové konečně mohou docenit příběhy napsané věhlasným bardem Beedlem. Jedná se o pět pohádek, o kterých se v knihách mluví, včetně Příběhu tří bratří. Bajky jsou doplněny komentářem Albuse Brumbála a Hermiony Grangerové.

Všechny výše uvedené učebnice dostaly v českém jazyce v roce 2017 nový grafický přebal. Totéž čeká všechny Potterovské knihy, takže kromě ilustrovaného vydání od Jima Kaye, můžete obměnit sbírku  knihou s přebalem od Jonnyho Duddla.

Harry Potter a Prokleté dítě

O prázdninách roku 2016 mělo premiéru představení pojednávající o dalších osudech našich oblíbených hrdinů. Kniha Harry Potter and the Cursed Child je přepis scénáře právě této hry, jejímiž autory jsou krom Joanne Rowlingové, Jack Thorne a John Tiffany. Scénář dává odpověď na některé nezodpovězené otázky. Tohle dílo je však dosti kontroverzní, některými fanoušky je kniha zatracována jinými vítána.

Věřím, že jsem na žádnou z knih nezapomněl, teď neberu v potaz různé doplňkové knihy k filmů nebo antistresové omalovánky, a doufám, že vám tento přehled aspoň k něčemu bude.

Zdroj obrázků: Albatros Media, a. s.

Napsat komentář

5 + 1 =