KNIHA: Tim Weaver – Hon na mrtvého

Tim Weaver patří mezi autory, kterého tuzemští čtenáři thrillerů již znají. Pokud jste se ním ještě nesetkali, máte možnost to napravit! A začít můžete rovnou jeho debutem Hon na mrtvého.

Série o soukromém vyšetřovateli Davidovi Rakerovi se dočkala v češtině vydání několika dílů, ostatně recenzi na jeden z nich (Není cesty zpět) si můžete přečíst na tomto blogu. Každý z příběhů stojí samotně, ale jsou propojeny ústřední postavou. Jak to vlastně všechno začalo můžete zjistit v prvním (a samozřejmě ne posledním) případu Davida Rakera, za jehož vydáním stojí nakladatelství Mystery Press.

Je opravdu možné najít někoho, kdo si nepřeje být nalezen? Soukromé očko David Raker přijímá žádost kamarádky Mary o nalezení jejího syna. Dle oficiálních  záznamů je však Alex Towne mrtev. Ztrápená žena je přesvědčena, že ho viděla na ulici. Nejprve skeptický David se vydává po Alexových stopám. Při hledání indicií narazí na něco mnohem většího a zapeklitějšího než případ ztraceného syna. To může být odpovědí na Maryinu otázku a současně nebezpečím pro něho samotného.

Ústřední postava je bývalým novinářem, který řeší spoustu běžných problémů. Jedním z nich je i smrt manželky Derryn, která se mu významně promítá do života. Proto je případ pohřešovaného Alexe částečným vysvobozením. David je jako spousta literárních hrdinů, postavou se silnou osobní, která něco vydrží. Minimálně ve chvílí, kdy mu život visí na vlásku zatne zuby a veškerou myslitelnou i nemyslitelnou fyzickou bolest překonává.

Příběh je vyprávěn z pohledu první osoby, kdy čtenář nahlíží do myšlenkových pochodů vyšetřovatele. Při psaní Tim Weaver uplatňuje své znalosti reportéra a ví, čím upoutat pozornost. Příběh staví dramaticky a postupně v něm graduje napětí. Musím uznat, že text je vysoce čtivý a působí velmi realisticky.

V určitých částech děje jsem byl příběhem tak vztažen, že jsem vnímal Davidovi pocity – ať už to byl strach, bezmoc nebo pocit úlevy. S každou stránkou ve mně rostla zvědavost jak bude děj pokračovat, jelikož nebylo lehké vývoj příběhu odhadnout. Musím se přiznat, že se mi David Raker vryl pod kůži takovým způsobem jako málokterý knižní hrdina. Jednou jsem se v noci probudil a měl pocit, že je se mnou někdo v pokoji. Naštěstí se jednalo pouze o vliv Weaverovi knihy.

I když autor předkládá řadu logických důvodů, jimiž podkládá své zakončení příběhu, stále mi v hlavně rotovala spousta otázek, na které jsem nedostal uspokojivou odpověď. Autor měl výbornou myšlenku, ale když se nad tím čtenář zamyslí, objevuje se v ní spousta trhlinek.

Text je členěn do 5 částí, které jsou následně děleny na kapitoly. U Honu na mrtvého mi imponovala délka jednotlivých kapitol. Jelikož jsem knihu četl většinou před spaním bylo těch pár stránek každé kapitoly tak akorát. Když má člověk chuť pokračovat ve čtení (i když se mu jemně klíží očka) směle může, aniž by ztratil nit.

Velkou zásluhu na českém překladu má Alžběta Lexová, která je de facto dvorní překladatelkou celé série. Dovolím si říct, že paní Lexová jede s Timem Weaverem na stejné vlně. Úkolem překladatele je co nejvěrněji přenést původní myšlenky autora do naší mateřštiny, což se jí rozhodně daří a není to samozřejmostí. Důkazem jsou mé pocity při čtení popsané výše.

Úvodní díl série David Raker je rozhodně povedeným thrillerem, který neurazí fanouška Joa Nesbø či Jefferyho Deavera. Celkový dojem z knihy zlehka snižuje neuspokojivý konec, který však autor kompenzuje dokonale postaveným dějem a dobře strukturovanými kapitolami. Hon na mrtvého je korunován vysokou čtivostí v souladu s povedeným překladem.


Celkové hodnocení: 9/10

Originální název: Chasing the Dead
Rok vydání: 2018 (originál 2010)
ISBN: 978-80-7588-047-5
Počet stran: 345
Nakladatelství: Mystery Press

Tim Weaver je bývalý britský novinář a redaktor, samozřejmě také autor série thrillerů o soukromém vyšetřovateli Davidu Rakerovi, které ho proslavily po celém světě. Autor byl nominován v rámci ocenění National Book Awards a jeho romány nejednou obsadily první místo v žebříčcích prodeje.

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme nakladatelství Mystery Press.

Napsat komentář

78 + = 87