KNIHA: K. L. Slater – Se mnou jsi v bezpečí

V době, kdy se nové thrillery na čtenáře valí ze všech stran, se mi do rukou dostalo debutní dílko z pera anglické spisovatelky Kim Slater, kterou na obálkách jejich knih najdete jedině pod monogramem          K. L. Slater. Tato ve velkých uvozovkách „začínající“ spisovatelka se sama zařadila do žánru psychologického thrilleru. A právě jeden takový, s názvem Se mnou jsi v bezpečí, se nedávno objevil na knižním trhu. V České republice kniha vyšla pod záštitou nakladatelství Mystery Press a tímto jim předávám velké díky za zaslání recenzního výtisku!

Předtím, než se pustím do samotné recenze, bych chtěla napsat pár vět o autorčině cestě ke „slávě“. Já sama jsem si její příběh vyhledala až po přečtení knihy a pomohlo mi to docenit její snahu a pochopit svéráznosti příběhu a stylu vyprávění. Nutno podotknout, že základní myšlenka knihy Se mnou jsi v bezpečí (Safe with me) se rozvinula z autorčiny diplomové práce napsané v roce 2010. Samotná kniha se dostala v Anglii na trh o šest let později a sklidila velký úspěch.

Kim Slater se několik let snažila, aby se její romány vydaly, ale nakladatelství její práce odmítala. Kim se ovšem nikdy nevzdala svého snu stát se spisovatelkou a ve 40 letech nastoupila na univerzitu, kde postupně získala titul v oboru angličtiny a kreativního psaní, později v tomto v něm dosáhla magisterského titulu. Dnes se živí jako spisovatelka a na svém kontě má už pěknou řádku knih.

Hlavní hrdinkou románu je unylá, na první pohled až příliš obyčejná, Anna. Jak to obvykle bývá, nic není jak se zdá. Anna si prošla peklem, přesně před 13 lety při obrovském požáru ztratila matku a mladšího bratra, sama málem nepřežila a skončila na nějaký čas v psychiatrické léčebně. Teď už žije svůj život klidně a tiše a pracuje jako poštovní doručovatelka. Snaží se nevybočovat z řady a k nikomu se příliš nevázat. Jediným přítelem je její kocour a nemohoucí sousedka, které Anna z dobré vůle a dlouhodobé známosti vypomáhá.

Žije nerušeně až do chvíle než JI po 13 letech znovu spatří. TU, která Anně zničila život a zabila příbuzné, TU která před lety založila oheň. Anna se stane svědkem nehody, kdy řidička srazí mladíka na motorce. V řidičce auta okamžitě pozná JI a nemůže promrhat jedinou šanci na pomstu. Musí zjistit za koho se vydává a vymoci se spravedlnost. Pojítkem s NÍ se jeví zraněný motorkář. Anna ví co bude dělat, má plán. Musí se vetřít do přízně k jeho babičce, pomoci jim k dosáhnutí spravedlnosti, ochránit je, aby se nezapletli do JEJÍCH pavoučích sítí, nenápadně je varovat před hrozbou.

Zároveň konečně dotáhnout spravedlnosti, a hlavně ulevit sobě. Znovu se objevila a Anna si ji tentokrát nenechá utéct, pomsta bude sladká…Anebo nebude? Možná, že doopravdy nic není, jak se zdá. A možná, že jde jen o to, z jakého úhlu se na věc díváte.

Kniha je vyprávěním několika postav zapletených do příběhu. Autorka nám předkládá jak příběh Anniny minulosti, tak přítomnost. Příběh vám nebude na jednu stranu připomínat nic, co jste dosud četli, a na druhou stranu vám bude připomínat téměř všechny dosavadní thrillery, které vám prošly rukama (a očima a hlavou).

Přílišnou originalitu u Slater nehledejte, najít ji ani nemůžete. To, co Slater ztrácí na originalitě příběhu vynahrazuje jinak. Příběh má spád, je zajímavý a přitažlivý. K hlavní hrdince Anně cítíte jisté sympatie, hlavně když autorka v kapitolách otevírá zážitky jejího dětství, a zároveň jste nuceni ji považovat za manipulativního blázna. Prakticky netušíte, jestli jí máte fandit nebo ji nenávidět a takovou rozpolcenost a nejednotnost hrdiny dokážu ocenit. Ani k ostatním postavám příběhu si nedokážete vybudovat dobrý vztah, jsou buď vyloženě zlé nebo otravné. Když se to vezme kolem a kolem mi všechny postavy připadaly vyšinuté, akorát každá jiným způsobem a tak to má přece ve správném psychologickém thrilleru být.

V knize se postupně objevují náznaky toho, co se v minulosti stalo a jaké jsou pilíře příběhu. Slater nic nezakrývá a jedná se čtenářem na rovinu, a přesto se čtenář dočká velkého nečekaného rozuzlení, aniž by si dovedl dát dohromady všechny dílky skládačky dříve, než by bylo vhodné. Velký prostor zde dostávají kapitoly z minulosti, které jsou pro příběh stěžejní a ve vyprávění se střídají pohledy na případ od několika postav. Zvlášť peprné jsou kapitoly zaměřené na mladšího bratra Anny a jeho zapojení do příběhu vás nenechá chladnými.

O dech beroucím požitku z knihy bych nemluvila – ale jisté cosi, jakási přirozená zvědavost a tajemnost příběhu vás donutí číst dál. Jistě jde o kvalitně napsanou knihu. Jde vidět, že si autorka dala záležet na detailech a na tom, aby příběh dával smysl, nepostrádal logiku, což se ne vždy povedlo.

Mně osobně vadily neopodstatněné detaily ze života některých postav, které mi do příběhu vůbec neseděly a přišly mi zbytečné. Co se stylu vyprávění týče, nemůžu nic moc vytknout. Autorka ví, jak má správná kniha vypadat. Právě proto jde z každé stránky knihy cítit podivná vyumělkovanost.

V závěru díla přijde rozuzlení zamotaného příběhu, podané jasně a logicky. Chybělo mi ovšem nějaké doplnění příběhu. Alespoň náznak, co bylo s hlavní postavou dál. Se mnou jsi v bezpečí je pro otrlé čtenáře thrillerů oddechovým čtením, nad kterým se však i milovník žánru rád zamyslí. Pokud po této knize sáhnete, určitě nebudete litovat.

Celkové hodnocení: 5/10 bodů.

Originální název: Safe With Me
Rok vydání: 2018 (originál 2016)
ISBN: 978-80-7588-041-3
Počet stran: 352
Nakladatelství: Mystery Press

K.L. Slater nebo také Kim Slater je anglická spisovatelka, novodobá královna psychologických thrillerů na Britských ostrovech. Jejím životním snem bylo stát se “spisovatelkou na plný úvazek” a svého snu také dosáhla. Na jejím kontě leží už více než 6 plnohodnotných románů a stále pracuje na dalších.

 

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme nakladatelství Mystery Press.

Napsat komentář

7 + 3 =