FILM: Tomb Raider

Reboot herní série Tomb Raider v hlavní roli s přitažlivou britskou archeoložkou se rozhodně vyvedl. Proto bylo jen otázkou času, kdy se nový příběh Lary Croft objeví na stříbrném plátně.  Nový film do kin skutečně přišel, ale udrží krok s laťkou nastavenou počítačovou hrou?

Abychom se mohli věnovat filmu, hodí se připomenout krátkou historii samotné série. Lara Croft se stala kultem videoher v roce 1996,  kdy ji oživilo studio Core Design v jehož produkci vyšlo 6 počítačových her. Do roku 2000 vycházela každý rok jedna hra. V tomto roce vstoupil do kin i snímek, v němž si ústřední hrdinku střihla Angelina Jolie. O dva roky později následoval film s podtitulem Kolébka života. Oba počiny se však dočkaly vlažného přijetí, jak od kritiků, tak od veřejnosti. Připouštím, Angelina Jolie v upnutém latexovém oblečku působí sexy, ale jako zpracování známé a oblíbené hry pro mě byli filmy velkým nezdarem.

Od hráčsky nevydařeného dílu Tomb Raider: Angel of Darkness (2003) štafetu ve vývoji přebrala společnost Crystal Dynamics, která se pokusila o restart série. Na další díl se však čekalo téměř 3 roky a poté se každý rok vydávala nová hra až do roku 2008. Společnosti se však navázat na úspěšnost prvních dílů příliš nedařilo. Oživit herní sérii se studio znovu pokusilo v roce 2010 a to obměnou herního systému. Hru z pohledu třetí osoby (FPS) nahradil izometrický systém s arkádovými prvky. Trefou do černého však byl Tomb Raider vydaný až v roce 2013. Celá herní série se dočkala zotavení, vrátila se tak k systému FPS a hráči dostali možnost seznámit se s mladší verzí Lary Croft a poznat její minulost. Od 2 roky později následovalo pokračování s názvem Rise of the Tomb Raider a zanedlouho  vychází Shadow of the Tomb Raider.

(Alicia Vikander, Zdroj: Warner Bros. Entertainment, 2017)

Celá herní série ze světa Lary Croft se dočkala svého znovuvzkříšení. Bylo téměř jisté, že do kin dorazí jeho filmová podoba. Podle informací dostupných před uvedením snímku vychází film z nejnovější herních titulů. Asi si říkáte proč byste měli chodit na film, jehož příběh pravděpodobně znáte, ale nenechte se mýlit. Snímek se herní sérií pouze inspiruje. Kulisami je ostrov Yamati s tajemnou císařovnu Himiko, ale dějově se ubírá vlastní cestou.

Jelikož je úvodní sekvence filmu poměrně krátká, příliš se toho divák o životě Lary nedozví. Zjišťuje, že pracuje pro kurýrní službu, ve volném čase se věnuje boxu a peněz nemá nazbyt. Odmítá totiž převzít dědictví po otci zmizelém před 7 lety, protože věří, že je stále naživu. V okamžiku, kdy se uvolí dědické řízení uzavřít, nalezne tajný vzkaz zanechaný otcem. Tím začíná výprava na ostrov Yamati a nalezení pravdy o tom, co se mu skutečně stalo.

Nečekejte výpravný dobrodružný snímek. Film je poměrně přímočarý a na nic si nehraje. Čím mě tvůrci potěšili je skutečnost, že se zde nevyskytuje žádná romantická dějová linka. Ostatně na ni není žádný prostor. Naopak dostává místo sentiment, kdy Lara vzpomíná na svého otce, což je “po americku” velmi otravné. Avšak flashbacky do Lařiny minulosti jsou důležité zejména ze dvou důvodů. Za prvé posouvají děj, odkrývají se příčiny toho, proč vlastně otec odešel a co hledal. Za druhé, v hlavní hrdince probouzí sílu a motivaci k tomu, aby přežila na opuštěném ostrově plném ozbrojenců.

Během boje o přežití se Lara nejprve pokouší tajně plížit do tábora nepřátel, aby získala satelitní telefon a přivolala si pomoc. Pokud je však plížení neúspěšné, tak v tomto okamžiku přicházejí na scénu zbraně. Počítačová postava bravurně ovládala střelbu lukem, ne jinak je to ve filmu. Samozřejmě nesmíme zapomenout na oblíbený cepín, sloužící jak ke šplhání, tak i vražednému řádění.

(zleva: Daniel Wu, Alicia Vikander, Zdroj: Warner Bros. Entertainment, 2017)

Ke slovu se však dostanou i jiné dovednosti, jelikož Lara boxuje, svůj um si vyzkouší na ostro. Akorát dochází k typickému klišé. Určitý chvat hlavní hrdinka nezvládá a zrovna tento jí může na ostrově zachránit život. Už když jsem tento nezdar viděl v úvodní části filmu v boxerském klubu, bylo mi jasné, že zrovna tento chvat se znovu někde objeví a moje tušení bylo správné.

O slovo nepřijde ani archeologie. I když se ústřední postava nemůže opřít o akademické znalosti, ostatně nevystudovala žádnou vysokou školu, využívá vědomosti nabyté od svého otce. V jednom okamžiku dojde ke spojení Lary a ozbrojenců a společně se vydávají do hrobky, kde na ně čeká nespočet nástrah. V této chvíli je spíš potřeba chladná hlava, kterou hlavní postava očividně oplývá.

V některých scénách jsem měl pocit dejà vu, jelikož mi prostředí, postavení kamery či kousky, které Lara prováděla , evokovaly hru samotnou. Nechybí bloudění pralesem, přelézání klády nad divokou řekou či unášení říčním proudem a vyhýbání se ostrým kamenům. Mě jakožto hráče tyto prvky rozhodně potěšily a pohladily na duši.

Přesuneme-li se k postavám, tak těch opravdu není mnoho. Britskou archeoložku si střihla švédská herečka a současně manželka Michaela Fassebendera, Alicia Vikander. Do role Lary vklouzla jako do nových lodiček. Její herecký výkon ji věříte od první minuty, co na tom, že nedostojí své herní předloze s velkými vnadami. I přesto se na ni pěkně kouká, což jistě ocení pánové. Ústředním záporákem je Walter Goggins, který si zahrál Mathiase Vogela, zaměstnance organizace Trinity. I když toho herce můžete znát ze spousty filmů (Labyrint: Vražedná léčeba, Nespoustaný Django), v Tomb Raiderovi není až tak velkým drsňákem a do této role mi nesedl. Ústřední troji uzavírá Daniel Wu, představitel Lu Rena, který Laru na Yamati dopraví na lodi Endurance (nezní vám to povědomě?). Obecně žádná z postav kromě Lary samotné neprochází žádným vývojem.

Komickou vsuvku, jak je v poslední době zvykem, obstarávají manželé v zastavárně, I když se ve filmu mihnout na začátku a na konci, dokážou pobavit. Dá se říct, že patří mezi klíčové hybatele děje. Kdyby je Lara nenavštívila, nemohla by se vydat na výpravu a na konci snímku si pořídit dvě nové kamarádky ke kosení nepřátel.

Nový Tomb Raider v hlavní roli s Alicii Vikander se dle mého názoru vyvedl. Hráče znalé počítačové série potěší momenty téměř totožnými s hrou. Běžnému divákovi film nabídne vše co od něj očekává – sympatickou hrdinku v hlavní roli, tajemný ostrov a nenáročný příběh. Lara Croft má nakročeno k novému (snad úspěšnějšímu) filmovému restartu a dle závěrečné scény ne poslednímu.

Zdroj informací o hrách – česká fan page Lady Croft

Napsat komentář

+ 15 = 23