DESKOVKA: Zpátky do lavic – hra o všem, co jste možná zapomněli

Albi přináší další vědomostní záležitost, ve které si oprášíte znalosti ze školy. Díky deskovce Zpátky do lavic si můžete poměřit své vědomosti s přáteli nebo členy rodiny, a dokonce dostanete vysvědčení. Patříte mezi premianty, nebo budete dělat reparát?

Zpátky do lavic můžete zasednout až s šesti spoluhráči ve věku od 12 let. Během 30 minut zjistíte, jak jste na tom v českém jazyce, matematice, dějepisu, přírodopisu, zeměpisu a v občanské nauce.

Komponenty

V zelené krabici najdeme 300 karet rozdělených do jednotlivých okruhů předmětů, které obsahují celkem 1200 otázek. Dalších 50 karet jsou akční karty “přestávka”. Nechybí šestice mazatelných destiček vysvědčení a k nim fixy s mazátkem. Výčet komponent uzavírá poznámkový blok s elektronickým časovačem.

Jak se hraje

Příprava hry je velmi jednoduchá. Každý žák obdrží destičku vysvědčení s fixem a poznámkový blok. Do skupin se rozdělí karty předmětů s otázkami. V akčnější variantě hry obdrží hráči navíc 4 karty přestávky.

Elektronický časovač se nastaví na dobu, během které bude možno odpovídat na otázky. Zpátky do lavic se hraje na 6 kol, kdy každé kolo reprezentuje 1 předmět. Jeden z hráčů vytáhne kartu, spustí časovač a předčítá otázky. Žák, který četl otázky, přečte i správné odpovědi ze zadní strany karty po ukončení časového odpočtu anebo po vzájemné domluvě protihráčů, i když časomíra běží.

Na základě počtu chyb si hráči na své vysvědčení napíší známku, kterou obdrželi a pokračuje se dále. Další kartu čte jiný žák, který je na řadě.

Pokud jste z jednoho či dvou předmětů obdrželi pětku, můžete si známky jednou za hru opravit novou sadou otázek. A kdo se stává vítězem hry? Samozřejmě žák s nejlepším průměrem.

Hodnocení

Pravidla hry nejsou vůbec složitá a jsou shrnuta na dvou stranách čtverce formátu A4. Jelikož se jedná o vědomostní záležitost, není třeba další vysvětlování. Musím uznat, že grafické ztvárnění pravidel je vskutku originální. Najdete zde vpisky či čmáranice propiskou, u kterých jsem si myslel, že jsou skutečné a někdo mi pravidla pokreslil.

Jde-li o otázky, tak některé z nich vám opravdu zavaří mozkové závity a přísahal bych, že jsem o některých pojmech, letopočtech či osobách ve škole neslyšel. Z toho vyplývá, že otázky nejsou tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Na druhou stranu je Zpátky do lavic výzva, s níž se můžete naučit něco nového.

Co se týče znovuhratelnosti – ta je poměrně vysoká. Během jedné hry, která v průměru trvá cca 30 minut, budete odpovídat na 24 otázek z 6 předmětů. Takže pokud za večer zvládnete 3 – 4 hry máte na nějakou dobu s otázkami vystaráno. Zpátky do lavic určitě nepatří mezi hry, u kterých byste strávili celý večer, ale pro zpestření je dobrou volbou.

Na odpovídání otázek z každého předmětu máte nějaký časový limit, který vám odečítá dodaný časovač. Ten bude po nějaké době potřebovat vyměnit baterie, ale určitě nějakou dobu vydrží. Obecně je časovač dle mého poměrně zbytečný. I když se domluvíte například na délku odpovídání u 1 předmětu na 5 minut, u dalších z nich může být časomíra zbytečně dlouhá. Obzvlášť u otázek s možnostmi, které buď tipujete, anebo víte.

Zajímavým zpestřením jsou karty přestávka. Doporučuji je zapojit ihned od první hry, samotné odpovídání na otázky není tak zábavné. Karty přestávka můžete hrát před nebo po předmětu. Některé z nich vám zlepší známku za splnění úkolu, další mohou zlepšovat hodnocení, nebo ho naopak zhoršit. I když máte v ruce karty, které nejsou pro vás příznivé, díky pravidlům je musíte využít, což kvituji.

Inovativním nápadem je rozhodně destička vysvědčení, na kterou si hráči píši známky. Tahle tabulka vypadá jak skutečné vysvědčení a kromě zapisování hodnocení si na její druhou stranu můžete napsat vyznamenání, či zameškané hodiny. Tahle blbůstka sice žádným způsobem neovlivní hru, ale je zábavným zpestřením.

Zpátky do lavic není žádnou nadprůměrnou vědomostní záležitostí, ale svůj účel plní dokonale. Jedná se o deskovku, ve které si oprášíte vědomosti ze školních let a možná se něco nového i dozvíte. V každém okruhu narazíte na otázky, které vám dají zabrat, ale také si zavzpomínáte na svá školní léta. A přestože třeba nebudete nejlepším studentem ve vaší skupině, určitě si užijete spoustu zábavy.

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme společnosti Albi.

Napsat komentář

5 + 1 =