DESKOVKA: Unlock! – Tik tak, tik tak…

Populární řadu únikovek stále rozšiřují nové tituly. Pozadu nezůstává ani Blackfire, který v minulém roce přinesl Escape Room (recenze). Tentokrát jeho portfólio rozšířila hra Unlock!, ve které se můžete pokusit uprchnout z laboratoře, zmařit plány prohnaného profesora Nosidea, nebo se pokusit najít cestu z ostrova patřícímu výstřednímu miliardáři.

Tuhle kooperativní záležitost si užijete ve 2 – 6 lidech. Doporučený věk hráčů je od 10 let. Vyřešit jednotlivá dobrodružství byste měli být schopni do 60 minut.

Komponenty

Obdélníková krabice obsahuje insert s prostorem pro scénáře sestavené z balíčku karet. K hraní budete potřebovat tablet nebo chytrý telefon, do něhož si stáhnete patřičnou aplikaci.

Jak se hraje

Hráči si vyberou dobrodružství, do něhož se chtějí pustit, a přečtou si úvodní příběh. Poté přichází na řadu aplikace, kde si navolí scénář a mohou spustit odpočet.

Průběžným vykládáním karet z balíčku dobrodružství si jednotlivé karty prohlíží, různě je mezi sebou kombinují, vykládají další a posunují se v příběhu.

Vítězem se tým stává tehdy, pokud se mu podaří do časového limitu dobrodružství dokončit.

Hodnocení

Ke hře jsou přiložena papírová pravidla, která jsou spíše takovým doplňkem. Hru se lze totiž naučit pomocí výukového scénáře, k němuž v krabici najdete balíček karet. Tento 10 minutový tutoriál hráče provede principem hraní, seznámí je s kartami, na které mohou v průběhu partie narazit a s používáním aplikace jako takové. Papírová pravidla slouží proto spíše jako přehled ke hře či k aplikaci samotné.

V průběhu partie na kartách hledáte skryté indicie nebo je kombinujete mezi sebou. Je důležité si pozorně každou kartu prohlédnou, abyste nepřehlédli nějakou maličkost a vyhnuli se tak stagnaci. V každém případě se dopracujete k nějakému číslu či písmenu, které si můžete z balíčku vytáhnout. Není to tak jednoduché, jak se může zdát. Nesprávný výsledek může mít za následek ztrátu drahocenného času. Špatná odpověď tým stojí 1 minutu. Korektní řešení hráče posune k dalším hádánkám či vyřešení celého dobrodružství. Na kartách můžete nalézt další předměty nebo otevřít další místnosti.

Během hry se  často stává, že při odkrytí jedné karty do hry vstoupí karty nové. Jelikož je spousta předmětů na jednorázové použití, tak se po jejich uplatnění odloží bokem. To je znázorněno na nově příchozí kartě s přeškrtnutými čísly. Tímto efektem se průběžně herní plocha čistí a stává se přehlednější.

Aplikace k Unlocku! se snadno ovládá a je dostupná v českém jazyce. Při vstupu do ní je vždy nutné  zvolit jazyk (k dispozici je jich 16) a vybrat kolekci dobrodružství, která vlastníte. Poté je možné začít hrát zvolený scénář. Při spuštění odpočtu se současně spustí i tématická hudba, která je jedinečná pro každé dobrodružství. Hudbu je možné vypnout a totéž můžete udělat s časovým limitem.

Některé z hádanek jsou obtížnější než jiné, ale nejsou neřešitelné. Pokud si nevíte rady je nejjednodušší požádat aplikaci o pomoc. Ta vám buď odhalí skryté objekty ťuknutím na tlačítko lupy, nebo napoví s využitím konkrétního předmětu. Nečekejte však přímé nápovědy, na ty musíte přijít sami. Využití nápovědy nebo skrytého objektu není penalizováno. Již odkryté nápovědy můžete najít v Přehledu nápověd.

Unlock! je kolekce tří scénářů a každý z  nich má na svědomí jiný autora i ilustrátor. Ať už se snažíte uniknout z laboratoře, zmařit plány na ovládnutí světa či prchnout z ostrova, každé dobrodružství funguje odlišně a umožní hráčům prožít unikátní zážitek. Velkou výhodu oproti Escape Room vidím v tom, že komponenty žádným způsobem neznehodnocujete. Unlock! po dohrání můžete půjčovat nebo prodat.

Pokud se hráčům nepodaří dobrodružství splnit v časovém limitu, tak aplikace umožňuje její dohrání. Čas se přičítá a tým mám přehled za jak dlouho se jim daný scénář podařilo dokončit. Po ukončení hry zobrazí aplikace celkový přehled, tedy kolik času hráči ztratili špatným spojením karet nebo zadání chybného kódu.

Může se zdát, že je český trh přesycen stále novými a novými únikovými hrami. Každá hra však nabízí odlišný herní systém a nová dobrodružství. Patříte-li k lidem, kterým učarovaly exit games, je Unlock! vhodnou volbou právě pro Vás. Při hraní každého scénáře máte pocit, že se neustále posouváte a ani na vteřinu se nebudete nudit. Tento dojem umocňuje tématická hudba, která hráče vtáhne do děje. Váháte-li zda je Unlock! vhodný pro začátečníky, vězte, že ho zvládne opravdu každý.

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme společnosti Blackfire, kterou můžete znát díky hrám jako je vyprávěcí deskovka Dixit, postřehovka Dobble nebo epická kooperativní záležitost Arkham Horror.

Napsat komentář

6 + 4 =