DESKOVKA: Ubongo 3D – trojrozměrné hlavolamy pro bystré hlavičky!

Ubongo je na trhu s deskovými hrami již nějakou dobu včetně různých variací. Albi na náš trh přináší jednu z nich. Tentokrát vám potrápí hlavičky s trojrozměrnou představivostí. Hra je dostupná v běžné variantě a samozřejmě ve verzi Junior, kterou si představíme někdy příště.

Ubongo 3D si můžete zahrát samostatně nebo až ve čtyřech hráčích. “Dospělejší” verzi zvládnout děti od 10 let. Herní doba se pohybuje něco kolem 30 minut.

Komponenty

Na můj vkus ve velmi nezvykle vysoké krabici najdete 40 trojrozměrných herních dílků různých tvarů ve čtyřech barvách, přesýpací hodiny, kameny drahokamů v několika barvách a pro ně určený plátěný pytlík. Samozřejmě nesmím opomenout pravidla jak v českém, tak ve slovenském jazyce. Ubongo 3D nabízí 36 karet s 504 zadáními ve dvou úrovních obtížnosti a sešit s jejich řešením.

Jak se hraje

Nejprve se hráči rozhodnou zda ke hře použijí lehčí stranu karet nebo těžší variantu. Poté se karty rozdělí podle 9 symbolů zvířat. Počet kartiček ve hře je určen počtem účastníků. Všechny dílky se umístí doprostřed stolu, tak aby na ně všichni hráči pohodlně dosáhli.

Z pytlíků s drahokamy se vyndá 9 modrých safírů a 9 hnědých jantarů. Tyto kameny jsou umístěny do dvou řad na stůl. Kameny slouží jako odměna pro nejlepší hráče, tak i jako počítadlo kol. Na konec se na stůl umístí přesýpací hodiny a kostka.

Hra samotná probíhá v 9 kolech. Hráči si postupně vezmou vrchní kartu z balíčku se shodným symbolem zvířete a položí si ji před sebe. Následně jeden z účastníků hodinou kostkou. Hozené číslo determinuje které zadání hráči budou řešit a vezmou si určené dílky.

Jakmile mají všichni účastníci své dílky připraveny, tak se otočí přesýpací hodiny. Hráči se snaží co nejrychleji pokrýt prázdná pole na své kartě do výšky právě dvou úrovní nad sebou, tak aby žádný dílek nechyběl nebo nepřečuhoval.

Pokud se někomu podaří úspěšně zakrýt volná pole zvolá: “Ubongo!” Ostatní hráči pokračují v řešení do té doby, než vyprší časový limit.

Za úspěšné vyluštění a pořadí ve v jakém hráči poskládají tvary získávají drahokamy jak ze stolu, tak si je vytahují z pytlíku. Každý kámen má jinou bodovou hodnotu. Hra končí po 9 kolech a vítězí ten hráč, kterému se podaří nasbírat nejhodnotnější sbírku drahokamů.

Hodnocení

Pravidla jsou shrnuta oboustranně na dvou listech papíru formátu čtvercové krabice. Nejsou napsána nikterak složitě a srozumitelně předkládají jednotlivé principy hry. Ostatně pro hráče, kteří Ubongo znají v základní verzi nebudou pravidla ničím novým.

Obtížnost hry je dle mého vyvážená a v každém kole mají hráči stejné šance. Jelikož Ubongo 3D nabízí trojrozměrná zadání musí hráči zapojit prostorovou představivost, než jen napasovat tetrisové dílky do předem zobrazeného tvaru, což je o něco složitější.

Herní mechanismus nabízí samozřejmě také tzv. “Druhou šanci”. V okamžiku, kdy se odsype písek v přesýpacích hodinách a nikomu z účastníků se nepodařilo zadání splnit, dostanou hráči další možnost. Díky tomuto pravidlu se hra nikterak zbytečně neprodlužuje, jelikož na sestavení jednoho tvaru máte maximálně dva pokusy. Většinou však už v druhé části se někomu podaří tvar sestavit.

Bodování každého kola je totožné jak v základní dvourozměrné verzi. Hráč, který jako první vyřešil zadání obdrží modrý safír ze stolu a 1 drahokam tahá náhodně z pytlíku. Druhý v pořadí dostane vyložený jantar a 1 drahokam si vytáhne. Poslední dva, za předpokladu, že také splnili zadání, si náhodně vyberou 1 drahokam. Pokud by se stalo, že se nikomu nepodaří během dvou tahů najít řešení, tak se drahokamy ze stolu odstraní zpět do pytlíku.

Zisk bodů můžete ovlivnit úspěšným skládáním v časovém limitu, ale jejich výši, tak jednoduše ovlivnitelná není. Ve hře jsou 4 typy drahokamů v různých hodnotách. Nemusí být pravidlem, že vítězem celé hry se stane hráč, kterému se často podařilo jako prvnímu složit zadání, díky šťastné ruce, při tahání drahokamů z pytlíku, to může být ten co se pravidelně umisťoval na druhé nebo třetí pozici. Proto do poslední chvíle není většinou jasné kdo se stane celkovým vítězem.

Při řešení hlavolamů se můžete dostat do situace, kdy se si nebudete vědět rady s nějakým zadáním. Myslím si, že při určité míře vytrvalosti se, s každým dříve nebo později, hráči popasují. Ale pro jistotu je součástí Ubonga 3D i sešit se všemi řešeními.

Ubongo 3D lze hrát i samostatně, tuto variantu předkládají pravidla, a můžete hrát na čas a vyzkoušet si kolik zadání během vámi určeného časového limitu jste schopni splnit.

Další přírůstek do rodiny Ubongo přinesl trojrozměrné hlavolamy. Pravidlově se hra nijak neliší od základní hry a nechybí “Druhá šance”, díky které se můžete pokusit o sestavení zadání znovu. Je možné si nastavit lehčí nebo těžší variantu a pořádně si procvičit Hipokampus, který je právě zodpovědný za prostorovou představivost. Hra v oblasti cílové skupiny nemá žádné limity, skvěle si ji užijí jak začínající hráči, tak i herní veteráni.

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme společnosti Albi.

Napsat komentář

2 + 7 =