DESKOVKA: Queendomino – Dokážete si udržet přízeň královny?

Queendomino je desková hra, která se zrodila z Kingdomina (recenze). Principy hry vychází z mechanik mladšího bratříčka, ale přináší další herní možnosti. Pod svou záštitu deskovku opět převzal Mindok.

Queendomino jako samostatně stojící hra je určena pro 2 – 4 hráče a doporučena od 8 let věku. S herní dobou se bez problému vlezete do 30 minut. Stejně jako v Kingdominu je cílem hráčů vybudovat království, které bude nejbohatší.

Komponenty

Uvnitř krabice se nachází přehledně uspořádaný insert. Nejpočetnější skupinu komponent čítá 48 dílků domina s dvěma políčky krajin a číslem na rubu. Dále nechybí žetony budov a prostor pro figurku královny a draka. Ve dvou menších přihrádkách, které najdete pod bodovacím zápisníkem, naleznete makety malých hradů, figurky hráčů, rytířů, věží a žetony peněz. Samozřejmě nechybí pravidla v českém a slovenském jazyce.

Jak se hraje

Příprava hry je totožná jako u Kingdomina, jen s pár obměnami. Tentokrát se využívají všechny dominové dílky, ať už se hry účastní 2 anebo 4 hráči. Poblíž hrací plochy se připraví plán budov a na patřičné políčko se zamíchají žetony staveb. Do jeskyně se umístí figurka draka. Nedaleko plánu budov se položí královna a připraví se zásoba mincí a figurek rytířů.

Každý hráč obdrží startovní dílek v barvě, kterou si vybral. K němu si vezme buď jednoho nebo oba krále (záleží na počtu hrajících). Dále obdrží do začátku 1 rytíře a mince o celkové hodnotě 7.

Jeden z hráčů vytáhne z krabice 4 dílky. Seřadí je dle čísla od nejnižšího k nejvyššímu a otočí krajinou nahoru. Začínající hráč si vybere jeden z dílků a položí na něho svoji figurku. Ostatní následují jeho příkladu po směru hodinových ručiček.

Jakmile jsou obsazeny všechny krajinky, hráč jehož figurka je na nejvyšším bodě (na dílku s nejnižší hodnotou) si ho vezme do ruky a připojí ji ke svému království. Poté vyloží další dominové dílky a vybere si další typ krajiny, na kterou umístí svého krále.

Mezi přiložením a umístěním dílku má hráč možnost zahrát volitelné akce:

  • poslat rytíře na výběr daní – umístit figurku rytíře do oblasti na právě přiloženém dílku a získat tolik peněz, kolik políček má celkem ta oblast do níž je rytíř umístěn,
  • postavit budovu – vybrat si stavbu z plánu budovat a zaplatit za ni příslušnou hodnotu a umístit si ji do svého království a tím získat nějakou výhodu (rytíře, věže či vítězné body),
  • podplatit draka, aby spálil vybranou budovu – hráč zaplatí 1 minci, přesune draka z jeskyně a vyřadí ze hry jednu dostupnou stavbu.

Queendomino se hraje přesně 12 kol, což je limitováno počtem dílků království, které můžete ke svým zemím připojit. Na konci hry se sečtou body za jednotlivá území a další bonusy plynoucí ze zisku budov. Vítězí vladař, kterému se podařilo postavit nejhodnotnější království.

Hodnocení

Pravidla Queendomina se mi četla a učila o něco lépe než u Kingdomina. Možná za to může fakt, že herní mechaniky již znám a pouze jsem si je připomněl. Přesto si myslím, že tím to nebude. Struktura pravidel se mi u této hry zdá logičtější, jelikož jsou všechny kroky pěkně pohromadě a není třeba listovat a hledat.

Pro začínající hráče obsahují pravidla spoustu názorných příkladů a podrobně rozepsané nové herní prvky. Kvituji detailně rozepsaný a názorně ztvárněný příklad bodování na předposlední straně a přehled všech dílků království na konci pravidel.

Jak jsem již zmínil, Queendomino obsahuje oproti Kingdominu několik herních prvků navíc. První z nich je možnost poslat rytíře na výběr daní a získat peníze na stavbu budov. Tento úkon je prezentován umístněním figurky rytíře či rytířů do oblasti/oblastí právě přiloženého dílku království. I když na herní ploše vypadají rytíři efektně, jejich miniaturní zpracování se může lehce nejen na plánku ztratit. Na škodu by nebyly větší figurky.

Další novinkou je nová oblast, ve které můžete stavět. Systém nákupu je řešen plánem budov, kdy nejdražší budova stojí 5 mincí. Uplatňuje se režim posouvání nenakoupených žetonů staveb po hracím plánů na volná místa a z dobírací hromádky se doplňují nové žetony. Posouváním se stavby zlevňují.

Stavění budov ve hře Queendomino je žádoucí. Za prvé hráče k tomuto kroku nutí hra samotná (právě dílky s tímto druhem oblastí), ale i přínosy, které  mohou hráči získat za postavení staveb. I když není k dispozici velké množství žetonů staveb, nabízí budovy širokou škálu výhod.

Například díky stavbě mohou hráči získat navíc rytíře, kteří budou vybírat daně. Červené oblasti nedisponují symboly korunek k zisku bodů, ale pomocí budov lze tyto krajiny zhodnotit. Dále je možné stavět věže, jež tomu, kdo jich má nejvíc, přinesou přízeň královny. V praxi to znamená zlevnění nákupu staveb. Na konci si ji vlastník může umístit do nejrozlehlejší oblasti a následně se figurka počítá jako symbol koruny. V neposlední řadě lze získat díky těmto žetonům navíc i nějaké vítězné body.

Vítězné body lze dostat i za počet jednotlivých oblastí v království. Avšak ztvárnění takového zisku bodů na kartě stavby je poměrně nešťastné, jelikož obrázky jsou příliš malé a chvíli musíte přemýšlet o jaký typ terénu se jedná.

Posledním zpestřením Queendomina je možnost podplatit draka. Pouze jeden hráč může tuto možnost využít a to jednou za kolo a zmařit tak soupeřům nákup budov. Tato herní mechanika dle mého soudu žádnou přidanou hodnotu nemá. Za bourání musíte zaplatit  jako náklad 1 minci, a i když zbouráte nějakou stavbu, tak jsou v nabídce další budovy, které si mohou soupeři pořídit. Ani cena v tomto případě není směrodatná, jelikož hráči v každém svém tahu mohou získat aspoň 3 mince (teda ve hrách, kterých jsem se účastnil).

Praktickou pomůckou je bodovací zápisník. Blok je poměrně tlustý, proto vydrží na spoustu partií. Kromě toho je oboustranný, takže je využit na maximum. Abych se přiznal, tak v Kingdominu mě nějaká tabulka tohoto typu chyběla. Při bodování totiž nezapomenete na žádnou komponentu, kterou byste měli obodovat.

Queendomino je upgradovaná sestřička Kingdomina, obohacena o pár herních mechanik navíc. Hratelnost je mírně obtížnější, ale není to nic závratného. Na své si přijdou herní matadoři, ale i rodiny s dětmi. Oproti Kingdominu je Queendomino o kapku dražší, ale to je daň za to, že obdržíte větší krabici a v ní více komponent. Pokud vás baví Kingdomino a rádi byste si hru zahráli ve více hráčích či v týmech je Queendomino to pravé. 

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme nakladatelství MINDOK, které můžete znát zejména díky hrám jako Carcassonne, Černé historky nebo řada logických her SMART GAMES.

Napsat komentář

+ 86 = 88