DESKOVKA: Pozvedněte číše, ale dejte si pozor, co pijete!

Společnost Blackfire nedávno vydala v české lokalizaci originální párty hru. Pozvedněte číše je určená pro 2 – 12 hráčů s herní dobou do 45 minut. V kůži šlechticů se vydáváte na středověký banket, na němž se máte možnost zbavit hlavy jednoho z nepřátelených rodů. Mějte se však na pozoru z jaké číše pijete, můžete to být pohár s vínem, vámi předpřipravená číše s protijedem nebo naopak kalich se smrtící tekutinou…

Komponenty

Vnitřek krabice je vystlaný velmi praktickým insertem. Najdete v něm prostor na pohodlné uložení všech šesti číší a vylisovanou část ve tvaru kapičky na schování žetonů s tekutinami. Nechybí část na uskladnění karet postav, cílů a prostor na vítězné body.

Jak se hraje

Hra se skládá ze tří částí, které jsou vysvětleny níže.

Předkrm

Číše se umístí doprostřed stolu, hráči by měli mít poháry položeny na délku ruky, aby neviděli jejich obsah. Každý šlechtic obdrží zástěnu a dostane tácek s barvou shodnou s jeho rodem. Následně je mu přidělena karta cíle, kterou se určí jakého z protihráčů se pokusíte otrávit. Jako poslední obdrží hráči kartu s postavou a její speciální schopností.

Podle patřičného počtu hráčů se připraví kombinace jedů, vína a protijedů a tajně se po jednom kameni hodí do připravených číší. Každý šlechtic obdrží svoji várku tekutin, kterou si položí za zástěnu, a hra může začít.

Hlavní chod

Hráč ve svém tahu může vykonat dvě z následujících akcí:

  • nalévání – do libovolné číše vhodit libovolný žeton tekutiny,
  • nahlédnutí – podívat se do číše, která je před ním,
  • otáčení – přesunout všechny poháry o jedno místo doprava nebo doleva,
  • záměna – vyměnit svůj nápoj s libovolným účastníkem hry,
  • přípitek – pronést přípitek a přesunout se do poslední částí,
  • nedělat nic.

Přípitek

V této části nastává poslední fáze hry. Každá z postava má možnost vykonat ještě jednu z akcí. Poté si hráči vezmou, bez ohledu na barvu číši, kterou mají před s sebou a odhalí její obsah. Za každý jed v poháru je nutné odhodit protijed. Pokud ve vašem nápoji nezbývá žádný jed, tak jste přežili, v opačném případě vaše postava zahynula.

Cílem hry je nebýt otráven, současně zabít svůj cíl a hostinu si co nejvíce užít tím, že se pořádně ztřískáte (rozuměj vypijete nejvíce vína).

Hodnocení

Jelikož se jedná o párty hru, tak tomu odpovídají pravidla. Vše je jednoduše popsané a musím uznat, že po delší době mi jejich struktura sedla. Hráčům hodně pomohou piktogramy, které si jednoduše asociujete a téměř okamžitě můžete začít hrát. Kromě toho na vás nápověda vyskakuje jak ze zástěny, za níž si schováváte žetony s tekutinami, tak i z herní krabice, což není zrovna praktické jelikož na stole pro ni není obvykle místo.

Komponenty jsou zpracované na jedničku. Mě nejvíce potěšilo 6 číší, které vypadají jak skutečné decentně ozdobené poháry. Dále oceňuji kameny s tekutinami, které nejsou z kartónu, ale z plastu a při akci nalévání “žbluňknou” do číše. Grafika krabice a postav je povedená a koresponduje s herním principem hry a celým královstvím Otrávie.

V Pozvedněte číše je přítomen vysoký podíl náhody. Ze začátku vůbec netušíte, jaká tekutina je v jaké číši. Proto je v průběhu partie důležité, co jaký nápoj obsahuje a sledovat dva poháry, jeden pro vás bezpečný a druhý s vysokým podílem jedu určený pro toho, koho chcete otrávit. Průběh kola se mění tahem každého hráče a je potřeba kalkulovat s mnoha variantami. Někdo může do vaší “bezpečné” číše něco přilít, vyměnit kalichy nebo posunout všechny poháry o jedno místo a tím váš stávající plán nabourat. Hra de facto stojí na blafování, které se vám však může vymstít.

Nejistotu a chaos do každé partie přináší postavy. Každá z nich má odlišnou vlastnost, některé z nich ignorují základní pravidla či jinak speciálně ovlivňují hru. Musím dodat, že v balíčku existují vždy dvojice karet, které na sebe přímo reagují, ale málokdy spolu vstoupí do hry. Pokud se vám do právě probíhající partie připlete například hrabě Smrtihlav se zlobřím jedem je jisté, že ať se snažíte sebevíc, bez protijedu jednorožce od Abatyše Jedule se ho nezbavíte. Co se týče karet, zrovna u dvou výše zmíněných si pohrál šotek s písmenky. Opravené karty ve správném znění můžete najít zde.

I když se každá hra jede na body, je jejich sbírání spíš takovým bonusem. Pozvedněte číše plní svůj účel, tedy pobavit partu kamarádů, dokonale. Takže pokud nejste soutěživí, vystačíte si s hrou jako takovou, ale musím říct, že po nějakém tom pivu se vám nechce přemýšlet, kolik bodů dostane onen, když přežil a současně zlikvidoval svůj cíl.

Co mě při hraní vadilo bylo to, že někteří hráči přemýšleli nad svým tahem opravdu dlouho. Jelikož jsme se sešli v počtu 10 lidí a byly to naše první hry, tak jsme hráli ve dvojicích, abychom si “ošahali” základní variantu. Díky neustále měnící se situaci se každá dvojce poměrně dlouho radila a vymýšlela strategii.

Variabilita hry je dle mého názoru vysoká. V každé partii se do hry dostávají jiné karty postav a hráči obdrží nové karty cílů. I když jde de facto o to samé, každá partie je svým způsobem jiná. Pokud by se však základní verze omrzela lze si například hru ztížit hraním bez barevných podstavců a tím se zapamatování, co v každé číši je, stává těžší.

Hra je výborně hratelná v počtu 4 – 6 hráčů a jedná se o ideální počet. Pokud hrají méně jak 4 účastníci, ztrácí Pozvedněte číše své kouzlo, i když si je lze zahrát v dalších navržených variantách. Ve větším počtu mohou hráči hrát, buď ve dvojicích, či použít obměnu s ochutnavači, která se vyvedla. Každý šlechtic ve hře má k sobě přidělaného ochutnavače, který je buď loajální nebo naopak ne. Tahle varianta přináší do hry odlišnější zážitek.

Co říct závěrem? Pozvedněte číše a na zdravím! Jedná se totiž o party hru, kterou se poměrně rychle naučíte a nezkazí žádnou zábavu! Můžete ji vzít téměř kamkoliv a určitě najdete nadšené spoluhráče. Pozvedněte číše doporučuje 9 z 10 štamgastů!

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme společnosti Blackfire, kterou můžete znát díky hrám jako je vyprávěcí deskovka Dixit, postřehovka Dobble nebo epická kooperativní záležitost Arkham Horror.

Napsat komentář

3 + 1 =