DESKOVKA: Modrá laguna – kolonizujte souostroví!

Společnost Blackfire na sklonku roku 2018 vypustila do oběhu rodinnou deskovou hru. Hráči se v ní stávají polynéským kmenem, který se snaží osídlovat ostrovy, budovat osady a sbírat suroviny. Pouze ten nejhouževnatější národ může psát historii.

Modrá laguna je určena pro 2 – 4 kolonizátory od osmi let věku. A jak dlouho vám bude trvat osídlování? Běžně něco mezi 30 minutami až tři čtvrtě hodinou.

Komponenty

Čtvercová krabice menšího formátu ukrývá pod víkem složený herní plán. Pod ním se nachází přehledný insert. Nejdůležitější komponentou jsou oboustranné žetony osadníků ve čtyřech barvách. Dále nechybí 5 vesnic pro každý kmen a plátěný pytlík se surovinami. Součástí je i bloček na počítání bodů. Nesmí chybět ani tenká brožura s pravidly ve dvou jazycích.

Jak se hraje

Na stůl se připraví hrací plán. Na něm najdete osm ostrovů tvořící nově objevené souostroví. Všechny suroviny se náhodně a postupně vytahují z plátěného pytlíku a pokládají se na herní desku na políčka, která obsahují kruh z kamenů. Každý hráč obdrží vesnice ve své barvě a určitý počet žetonů osadníků, který se odvíjí od počtu hráčů.

Následně se hra hraje ve dvou částech – fáze Průzkumu a fáze Osadníků. Obě tyto části jsou totožné, pouze ve fázi Osadníků nesmí hráči umisťovat žetony svého kmene na políčka, která nesousedí s žetonem hráčovi barvy.

Ve svém tahu máte na výběr zda umístíte žeton osadníka nebo figuru vesnice. Vesnice se umísťují v první fázi. Ve druhé části hry se odtud hráči “rozšiřují”. Během hry se osadníci snaží sbírat suroviny, obsazovat ostrovy tím způsobem, aby měli na políčku převahu, či navštívit všechna souostroví. Za tato snažení se získávají vítězné body, které se na konci každé fáze sečtou do přiloženého bloku. Vítězem hry se stává ten hráč, který během obou fází nasbíral nejvíce bodů.

Hodnocení

Modrá laguna je deskovou hrou primárně mířenou na rodiny. Herní mechaniky nejsou nikterak složité, což ze hry dělá velmi dostupnou záležitost. Ostatně vysvětlení pravidel je shrnuto oboustranně na 2 stranách formátu A5, z toho je 1 strana věnována příkladu hodnocení. Celkově jsou pravidla psána jednoduše a názorně.

Po grafické stránce je Modrá laguna nádherně ilustrovaná. Jak herní plán i další komponenty jsou opravdu vyvedené. Potěší dřevěné žetony surovin a vesnic. Musím podotknout, že suroviny, bez toho aniž by figury byly představeny v pravidlech, bych nepoznal. Za to žetonky osadníků si zaslouží vaši pozornost. Každá jejich strana je jiná, na jedné straně najdete domorodce na lodičce, na straně druhé zase na na souši. Tento detail není nikterak pro hru důležitý, ale je příjemný pro oko.

Hra je dobře hratelná ve všech počtech hráčů. Ostatně s každým dalším hráčem se vrací určitý počet žetonů osadníků zpět do krabice. Avšak nejlepšího zážitku dle mého dosáhnete v plném počtu účastníků. Při svém tahu musíte bedlivě zvažovat své možnosti. Snadno se totiž může stát, že vás protihráč, nevědomky či záměrně, třeba odřízne od dalšího rozšiřování.

Dostat se na všech 8 ostrovů je poměrně snadné, ale vytvořit co nejdelší řetěz, který bude procházet co nejvíce ostrovy už tak jednoduché není. A to hlavně díky snažení se protihráčů. Vítězné body můžete samozřejmě nahnat i sběrem surovin. Ostatně při jejich získávání musíte zvažovat i další možnosti, například, že pokud umístíte vesnici na políčko obsahující kruhy z kamenů bude na začátku nové fáze odstraněna.

Modrá laguna je strategickou záležitostí s opravdu jednoduchými pravidly. Náhodné umístění surovin na začátku determinují, co budou osadníci dělat. Pravidla hráče nutí k tomu, aby nasbírali všechny typy surovin, rozšiřovali se a obsazovali volné ostrovy. Ve hře nechybí napětí, strategické rozhodování a spousta zábavy. Velkým plusem je i oboustranný bloček na počítání bodů, který jen tak nedojde. Modrou lagunu si oblíbí jak začínající hráči, tak i matadoři, kteří si rádi oddechnout u něčeho pravidlově jednoduššího.

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme společnosti Blackfire, kterou můžete znát díky hrám jako je vyprávěcí deskovka Dixit, postřehovka Dobble nebo epická kooperativní záležitost Arkham Horror.

Napsat komentář

1 + = 11