DESKOVKA: Lotos – nech si vykvést svoji zahradu!

Své zahradnické dovednosti si můžete ověřit v karetce Lotos, kterou z jara vydaly REXhry. Hráči ve společné zahradě pěstují různé druhy flóry a soupeří o nadvládu nad nimi. Květiny rostou, opadají a kvetou stále nové. K vypěstování Lotosu však bude potřeba více péče a hlavně trpělivosti.

Tahle záležitost je určena pro 2 až 4 zahrádkáře od 8 let věku. Budování zahrady vám nezabere více jak 30 minut času. Proto hurá do toho, můžu vás ujistit, že žádná z rostlin vám (konečně) neuhyne.

Komponenty

Obdélníková krabice menší velikosti obsahuje zejména karty. Karty jsou několika druhů, pro každého hráče jsou připraveny balíčky s okvětními lístky, dále je obsahem paklík karet divokých květů. V krabici najdeme žetony dovedností a kartónové žetonky s bodovou hodnotou. Výčet komponent uzavírají dřevěné “figurky” hmyzích strážců  pro každého hráče.

Jak se hraje

Příprava Lotosu se odvíjí od počtu hráčů. Na základě účastníků se vyřadí z balíčků hráčů určité druhy karet. Následně se připraví balíček divokých květů, zamíchá se, a vrchní 4 karty se otočí a umístí se poblíž herní plochy. Každý hráč obdrží 2 strážce ve své barvě. Poté se roztřídí žetony dovedností podle typů a položí se stranou.

Každý hráči si dobere 4 karty ze svého balíčku. Následně má možnost provést dvě akce:

  • růst květů – zahraje 1 nebo 2 okvětní lístky z ruky na 1 květ v zahradě,
  • výměna okvětních lístků – položí 1 nebo 2 karty ze své ruku dospod svého dobíracího balíčku a dobere si nové,
  • přemístění strážce – hráč má možnost položit žetonek svého strážce na jakoukoliv nedokončenou rostlinu v zahradě či ho přemístit na jinou.

Hráči se střídají v tazích po směru hodinových ručiček, dokončují květy, nechávají růst nové a získávají vítězné body. Jakmile jeden z účastníků partie dobere do ruky poslední kartu okvětního lístku ze svého balíčku, spouští se poslední kolo hry. Všichni hráči mají ještě jeden tah. Po dohrání posledního kola se sečtou body. Nejúspěšnější zahradník vyhrává hru.

Hodnocení

Pravidla Lotosu jsou velmi pěkně, a co je důležité, tak přehledně a čtivě napsána. Hra je po pravidlové stránce velice jednoduchá a její principy si příležitostní či začínající hráči rychle osvojí. I kdyby se tak nestalo, je součástí pravidel ukázková hra, podle níž se Lotos jistě naučí.

Tahle karetka se řadí mezi hry přístupné pro začínající hráče a je rozhodně ideální deskovkou pro rodiny. Zkušenějším hráčům může sloužit jako oddechová záležitost, ale po herní stránce jim nic nového nepřinese.

Na první pohled si jistě všimnete úchvatného grafického zpracování. Ilustrace přebalu a karet květů se zhostil Chris Ostrowski, jehož zpracování je zjednodušeně řečeno líbivé. V jeho portfóliu naleznete zejména malby s orientální či starověkou tématikou. Proto není divu, že byl vybrán pro tuhle pěknou karetku.

Jak jsem již avizoval výše, je Lotos pravidlově opravdu jednoduchý. Důležitou mechanikou je management karet v ruce a vychytání správného okamžiku k vyložení karet ke kompletaci jednotlivých rostlin. I když jsou hráči “omezeni” třemi akcemi není jednoduché se v daných okamžik rozhodnout pro tu správnou. Jednotlivé možnosti dávají příležitost k menšímu taktizování, jelikož smíte vyložit/vyměnit si až 2 karty, což hře dodává zlehka na napětí.

Pěknou mechanikou je přikládání okvětních lístků. Každá karta má označené místo, kam přiložit karty jednotlivých květů, proto si na herním stole vytvoříte vizuálně pěknou zahrádku s rozestavěnými rostlinkami. Kromě toho jsou k dispozici kosatce s trojlístky až k lotosu se sedmi okvětními listy, proto na herní ploše lze mít najednou rozloženo až pět rostlinek.

Co se týče zisku bodů ty mohou zahradníci obdržet dvěma způsoby. Jednak je možné nabýt body při dokončení rostliny a zadruhé získáním nadvlády nad květinami pomocí strážců své barvy. Kromě zisku bodů lze při převaze zvolit možnost nějaké výhody, která hráči významně usnadní další kola. Na výběr je Mystický strážce, kdy hráč obdrží figurku třetího hmyzu, který se však počítá za 2. Další možností je Bujný růst, hráč během akce růst květů není limitován počtem karet, které smí během této akce vyložit. Poslední výhodou je Cesta prozření pomocí níž smí mít hráč na ruce 5 karet.

Ve větším počtu hráčů není hra špatná, ale nedává příliš možností k taktizování, než se dostanete na řadu ostatní hráči poměrně významně změní herní plochu, a proto ve svém tahu reagujete na aktuální situaci. Za to pro dvojice je Lotos ideální volbou. Od začátku partie je citelné napětí a hráči zde mohou uplatnit více taktického myšlení a soupeření o jednotlivé květy..

Lotos je výbornou zenovou rodinnou hrou, která potěší zejména příležitostné hráče. Tahle karetka má jednoduchá pravidla s zajímavým herním mechanismem kompletování sad květů a jejich obsazováním hmyzími strážci. Tohle všechno je doplněno líbivým vizuálem a příjemnou herní dobou do 30 minut.

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme společnosti REXhry. Mezi jeho nejznámější hry patří pandí deskovka Takenoko či strategická karetní hra Settlers: Zrod Impéria.

Napsat komentář

68 + = 76