DESKOVÉ HRY: Hry pro dva hráče

V mém okolí se začínají množit dotazy na hry pro dva. O to víc s blížícím se vánočním obdobím. Proto jsem se rozhodl udělat přehled dvojkovek, které podle mě za to stojí. Snad vás některé z nich nadchnout natolik, že si je pořídíte.

Hry jsem rozdělil do třech kategorií podle jejich obtížnosti. Charakteristiky jednotlivých skupin najdete níže. Pokud však najdete hru v nižší kategorii, než si myslíte, že jste, neznamená to, že je pod vaši úroveň. Je zkrátka pravidlově přístupnější a jednoduší, ale stejně zábavná.

Začínající hráč

Mezi začínající hráče se řadí lidé, který chtějí prostě nějakou deskovku vyzkoušet. Ve hrách se téměř nevyznají a potřebovali by poradit v tom, co by je mohlo bavit. Následující výčet her nemá složitá pravidla, ale nebojte se, rozhodně nepatří mezi primitivní.

Halali

Halali je typická dvojkovka, jejíž novou edici nedávno opět vydal MINDOK. Jeden hráč hraje za myslivce a dřevorubce, druhý za lišky a medvědy. Cílem hry je ulovit soupeře a případně další obyvatele lesa. Na začátku hry jsou všechny kartičky rozloženy na herním plánu lícem dolů. Postupným odkrýváním a posouváním těchto kartiček se hráči pokoušejí o co nejúspěšnější lov.

Jednu partii odehrajete během 20 minut. Aby byl výsledek co nejspravedlivější je vhodné si spočítat body, obrátit si strany a odehrát ještě jednu partii. Body pak můžete sečíst a určit vítěze.

Patchwork

Halali

Timeline

Patříte-li mezi příznivce vědomostních her, mohla by vás zaujmout řada Timeline, za kterou stojí REXhry. Hráči se snaží zbavit se před sebou vyložených kartiček s obrázkem, takovým způsobem, že je skládají do časové řady (odtud Time-line). Není to tak jednoduché, jak se může zdát, jelikož kartičky můžete přikládat i mezi již vyložené karty.

Délka partie závisí čistě na vás. Můžete začít se 3 kartami, ale taky s 6. Síla hry spočívá v její variabilitě, kdy se do každé hry dostane jiná kombinace karet. Timeline je řada krabiček z nichž každá obsahuje 110 kartiček s různými tématickými obory. Do časové osy můžete řadit Vynálezy, Světové objevy, nebo kartičky na téma Hudba a film. Všechny tyto sady lze mezi sebou libovolně kombinovat.

Kromě toho, Timeline není nudná ani ve větším počtu hráčů. Ve dvou hráčích má však vynikající hratelnost. Jelikož je hra zabalena v malé krabičce je vhodná i na cesty.

Timeline

Patchwork

Máte rádi tetris? Patchwork je strategická záležitost, v níž se hráči střídají na tahu a vytváří ze zbytků látek a záplat tu nejkrásnější a nejhodnotnější přikrývku na ploše 9 x 9 čtverců. Látky tvoří roztodivné tvary, které hráči musí napasovat na svoji plochu, aby v ideálním případě netvořili volná místa a současně zaplnili celou plochu. Za nákup dílků hráči platí knoflíky, které získávají za projití určitých sekcí na herním plánu. Každý pohyb je třeba pečlivě si naplánovat. Čím hodnotnější dílek získáte, tím víc času nad jeho “přišitím” strávíte.

Každá partie je v Patchworku odlišná, což dodává hře na vysoké variabilitě. Navíc je hra velmi jednoduše pochopitelnou záležitostí, což jí neubírá na zábavnosti. U Patchworku se pobaví především kreativní duše. Hru vydal MINDOK. Momentálně se hra na českých e-shopech tváří jako vyprodaná, ale věřím, že zájem o ni vydavatele vyburcuje.

Skol ty Skoty

Skol ty Skoty

Skol ty Skoty je zábavná karetní hra s chytlavým názvem pro dva, ve které budete v čele jednoho ze dvou klanů bojovat o hraniční kameny, které vyznačují vaše území. V každém tahu přiložíte jednoho ze svých Skotů a budete se snažit získat nadvládu nad jedním z kamenů tím, že vytvoříte silnou sadu karet.

Hra má jednoduchá pravidla, ale najdete v ní dostatek strategie a hlavně kombinací, které lze z karet vytvořit. Zvítězit je možné dvěma způsoby, a to buď převálcovat protivníka tím, že získáte nadvládu na většinou kamenů, anebo se vám podaří ovládnout 3 kameny vedle sebe.

Skol ty Skoty přináší s českými pravidly REXhry.

Občasný hráč

Do této skupiny se řadí lidé, kteří již nějaké zkušenosti s deskovými hrami mají, ale nehrají tak často. Zároveň jsou “vyhraní” do té míry, že poměrně rychle pochopí i lehce složitější pravidla hry. 

Settlers: Zrod impéria

V této hře se stanete vůdcem jednoho z kmenů. I když jsou Settleři deskovkou až po 4 hráče, ve dvou fungují skvěle a to z jednoho prostého důvodu: v základu není hra příliš konfliktní. Každý hráč si de facto hraje na svém písečku a  buduje základy své civilizace.

Síla této hry je v tom, že se jedná o karetní záležitost a při stavbě svého impéria používáte karty mající mnoho různých použití. Můžete je postavit do své říše jako budovy, do kterých posíláte dělníky, abyste získali zdroje potřebné ke stavbě dalších budov, nebo chodu vaší ekonomiky, můžete je i zbořit a získat tak zdroje potřebné jinde, můžete je proměnit na surovinovou základnu, můžete pomocí nich provádět různé výhodné akce, nebo vám dají prostředky pro loupežné výpravy k vašim protivníkům.

Jedna partie Settlers: Zrod impéria zabere cca 45 až 90 minut pro ty co jsou přemýšlivější. Jelikož se za každý ze čtyř národů (Japonci, Římané, Egypťané a Barbaři) hraje úplně jinak, jen tak vás neomrzí. Pokud byste však měli ambice rozšířit si výběr o další frakce, tak REXhry na Settleří rodince stále pracují. Momentálně jsou k dispozici Atlantiďané, Aztékové a Amazonky.

Settlers: Zrod impéria

Summoner Wars: Války vyvolávačů

Deskovka z portfolia MINDOKu vychází z principů šachů. Každý hráč obdrží balíček karet s vyvolávačem a jeho armádou. Cílem hry je zlikvidovat (stejně jako v šachách) soupeřova vyvolávače. Za každý národ se hraje diametrálně odlišně a každému z nich je nutné přizpůsobit svoji strategii. Každá partie Války vyvolávačů se odehrává na hracím plánu 6 x 8. Jedna partie trvá 30 až 60 minut v závislosti na přemýšlivosti hráčů.

Pokud si hru chcete vyzkoušet, je možné si zakoupit Summoner Wars: Základní sada, která obsahuje Fénixové elfy a Orky z tundry. Pokud byste měli větší ambice je možné sehnat Mistrovskou sadu s 6 národy v krabici. MINDOK však nabízí i samostatné balíčky s frakcemi.

Ve víru věků

Pěkná kombinační karetka, která obsahuje pouze 18 karet, ale přesto nabízí neskutečnou hloubku. Hráči vykládají do svých království karty a bodují je symboly, které vyložili.

Hra se hraje na 3 kola a využívání se u ní princip draftování, tady výměna karet v ruce se soupeřem. V každém kole proto musíte přemýšlet, co za kartu vyložíte a jak je ji možné zkombinovat s dalšími kartami. Ve víru věků vám zabere cca 15 minut času a distribuují REXhry.

Ve víru věků

Zkušený deskovkář

Zkušený deskovkář je ten, co má deskovky v malíčku. Takže v této kategorii najdete opravdové hráčské kousky.

Pán prstenů LCG

Pán prstenů LCG patří mezi složitější hry, za to s velmi hutnou příběhovou atmosférou. Hráči se vžijí do kůže tří hrdinů, kteří vyráží za dobrodružstvím do Středozemě.

Jedná se o kooperativní záležitost, při které plníte úkoly, setkáváte se s nepřáteli a prozkoumáváte lokace. Při každém dobrodružství si hráč namíchá svůj vlastní balíček karet s nímž bude hrát. Proto je nutná znalost jednotlivých efektů karet událostí, spojenců a doplňků k efektivnímu procházení jednotlivých scénářů.

Jelikož je Pán prstenů scénářová záležitost obsahuje příběh, který na sebe navazuje. Velkou výhodou této karetní hry je možnost zkoušet různé kombinace karet. Některá dobrodružství vyžadují namíchání specifických karet, bez niž horko těžko v dobrodružství vyhrajete.

Pána prstenů přináší Blackfire, který tento svět v české lokalizaci rozšiřuje o nová dobrodružství (proto LCG – living card game). K dispozici jsou větší expanze, které slouží jako úvod do příběhu, na které navazují menší balíčky.

K vyzkoušení hry je nutné si sehnat základní sadu, která obsahuje tři scénáře a balíčky karet do začátku. Jedna partie trvá přibližně 30 – 45 minut v závislosti na obtížnosti scénáře.

Tash-Kalar: Aréna legend

Tash-Kalar je hra od českého designera deskových her Vlaadi Chvátila. Aréna legend je desková hra pro dva až čtyři hráče. V roli vyvolávačů posíláte do arény bojovat různé bojovníky. Hrát lze za čtyři různé frakce. Setkáte se s rytíři, trolly, kentaury, dryádami a spoustou dalších bytostí. K tomu můžete navíc vyvolávat i legendární bytosti jako jsou draci, elementálové či titáni. Tash-Kalar lze hrát jako hru na úkoly, v deadmatchové variantě, či jako týmovou hru a každá z variant je odlišná.

Vlaada Chvátil je proslulý velmi promyšlenými hrami se specifickými herními mechanikami. Opravdu, každá jeho hra je jedinečným zážitkem. Arénu legend zvládnete odehrát do půl hodiny. I když je to hra pro 2 – 4 hráče, je stejně jako Settleři, výborně hratelná i ve dvou lidech. Pokud by vás frakce ze základní krabice omrzely, je možné si pořídit samostatně další národy. Na český trh Tash-Kalar distribuují REXhry.

7 Divů světa: Duel

Dvojkovka, která vychází z původně velké deskové hry pro více hráčů, si u vás na stole  rozhodně najde místo. Jedná se o karetní hru, v níž se během tří období (věků) snažíte buď vyrabovat město protivníka, předčit ho ve vědeckém pokroku, nebo zkrátka vyhrát na body.

7 Divů přináší Blackfire. V případě, že váš moje krátká anotace ke hře zaujala, si doporučuji přečíst recenzi.

1989: Úsvit svobody a Studená válka

Obě hry mají podobné herní principy a hlavně staví na velmi silném tématu. Obě vychází ze skutečných historických událostí. Dva hráči na mapě světa, stojící proti sobě, provádějí akce se snahou získat na svou stranu spojence, či naopak zastrašit nepřítele a zadržet jeho vliv.

Jedná se o velmi hráčské hry s herní dobou něco kolem 2 hodin. Studená válka se v celosvětovém žebříčku deskových her drží na přední pozici, což o herním zážitku něco vypovídá.

Hry jsou zařazeny v této kategorii, jelikož mají velmi komplexní pravidla. Pokud chcete zažít skutečnou atmosféru Studené války, nebo roku 1989, a jste historickými nadšenci rozhodně vás budou bavit.

1989: Úsvit svobody

Jsme u konce výběru deskových her pro dva hráče. Pokud jste se do nějaké hry nadchly, nebo máte pocit, že tu něco chybí, budu rád za zpětnou vazbu. Pokud hledáte i něco pro menší děti, můžete se podívat na seriál pojednávající o hrách pro naše ratolesti.

(Zdroj obrázků a videí: oficiální stránky či youtube distributora)

2 komentáře: „DESKOVÉ HRY: Hry pro dva hráče

  1. Easy: Jaipur, Karty mrtvého muže, Krysí válka, Star Realms
    Medium: Revolver, Bang Duel, Knížata z Katanu
    Hard: Hra o trůny LCG 2. edice, Gwent

    1. Děkuji za tipy :), co se týče Krysích válek myslím, že jsem u Albi vyprodané, těžko říct, zda bude dotisk. Hra o trůny LCG si nemyslím, že je vhodná pro dva, primárně pro víc lidí, jelikož při tom konfliktu je ta “řežba” o něco zajímavější. Každopádně díky, připravím ještě druhý díl.

Napsat komentář

9 + 1 =