Deskoherní smetiště #11/2018

Vítám vás u dalšího deskoherního smetiště. Tentokrát v článku najdete spoustu novinek, které si můžete pořídit pod stromeček. Nemějte strach, nepřijdete ani o informace o hrách, které teprve čekají na vydání. Nebudeme se déle zdržovat a jdeme na to.

Na sklad dorazily Tajuplné říše. Jedná se o karetní kombinační záležitost z fantasy prostředí, ve které je cílem ze sedmi karet na ruce složit to nejlepší kombo.

Očekávaný Mage Knight bohužel Vánoce nestíhá. Tahle hra od českého designera Vlaadi Chvátila byla delší dobu nedostupná a pokud na ni máte zálusk, budete muset ještě chvíli vydržet. Hra Mage Knight by měla dorazit až koncem ledna. Brzy se spustí předobjednávky, proto sledujte svůj oblíbený obchod s deskovými hrami.

Do skladu REXher dorazila kooperativní záležitost Detektiv: Po stopách zločinu. Hra obsahuje šestici provázaných případů, které je nutné vyřešit. Abyste byli při pátrání úspěšní, bude potřeba spojit síly a všechny nalezené stopy řádně prověřit pomocí internetové databáze ATARES, kam se jako skupina musíte zaregistrovat.

Rodina Malých, velkých má další přírůstek. Tentokrát se můžete vydat do světa zamořeného zombie apokalypsou. Můžete hrát kooperativně, kompetitivně, ale i sólo variantu. Malé velké zombie, stejně jako další hry z téhle série, je v malé krabičce, která však obsahují spoustu zábavy.

Konečně jsme se dočkali dalších 110 kartiček do oblíbené řady Timeline. Tentokrát se jedná o dvě krabičky s tématy Česko a Slovensko. Tato vlastenecká verze oblíbené hry obsahuje důležitá data, vynálezy a další zajímavosti z našich i sousedních luhů a hájů. Timeline: Česko a Timeline: Slovensko na poli deskových her de facto završují výročí sta let od vzniku Československé republiky.

Rubačka Vládce Tokia dostane v příštím roce nějakou tu expanzi. Rozšíření s podtitulem Ještě silnější přináší do hry další figurku a především nové speciální schopnosti pro stávající příšery. Vládce Tokia: Ještě silnější by měl dorazit v prvním kvartálu následujícího roku.

Poslední novinkou REXher, která se objevila na pultech obchodů je Břink!: Velká podzemní loupež. Deckbuildingová desková hra, ve které se každý z hráčů snaží získat co nejvíce dračího pokladu. Pokud hráči nadělají příliš hluku, drak se probere a je třeba utéct. Komu se to podaří, a uzme s sebou nejvíce dračího pokladu, vyhrává celou hru.

Na příští rok MINDOK připravuje hru s detektivní tématikou. Chronicles of Crime!, jak zní prozatímní originální název, vás vezme do Anglie, kde budete řešit zapeklité případy.

Pro fanoušky tajemných příběhů a hádanek máme dobrou zprávu. Řada Černých historek opět rozšiřuje svoje řady. Tentokrát vás příběhy zavedou do nemocničního prostředí. Černé historky: 50 příběhů ze světa medicíny je už na skladě.

Další novinkou, kterou již naleznete v obchodech, je abstraktní záležitost Sagrada. Hráči se stanou umělci soutěžícími o to, kdo vytvoří nejkrásnější barevnou vitráž kostela “Sagrada Familia”. Okenní sklíčka jsou ve hře představena barevnými kostkami, jejichž hodnoty vyjadřují odstíny jednotlivých barev.

Vylepšenou verzi hry od populárního Vlaadi Chvátila, Pictomania, má již MINDOK skladem. Tahle záležitost je horkým tipem na silvestrovskou zábavu. Máte-li rádi kreslení a trošku toho chaosu, je tato hra správnou volbou právě pro vás. O proti předchozí verzi má Pictomania upravená pravidla, a tím se stává mnohem jednodušší.

Fanoušci her inspirovaných světem H. P. Lovecrafta by měli zpozornět. První expanze pro Panství hrůzy bude Sanctum of Twilight. Jelikož zahraniční vydavatel v příštím roce neplánuje výtisk žádné velké expanze, budou se muset tuzemští fanoušci spokojit s menším rozšířením.

Po rapidním zlevnění druhé edice Arkham Horroru se očekává edice třetí. Blackfire se vrhl na překlad a pokud budeme vše klapat jak má, příští rok na podzim se dočkáme. Na rozdíl od předchozí verze Arkham se hra dočkala velkých změn. Nejzásadnější z nich je variabilní herní plán. Co dodat, těšíme se.

Na sklad dorazila rodinná záležitost Modrá Laguna. Hráči obsazují neobydlené ostrovy kdesi uprostřed oceánu a zakládají vesnice domorodců. Hra se hraje na dvě části, z nichž jedna je objevitelská a druhá budovatelská. Pevně doufám, že recenzi stihnu do Vánoc.

Blackfire nezaostává a vydává taktéž detektivní hru. V Shadows: Amsterdam soupeří v reálném čase dva týmy detektivů. Při komunikaci v týmech se používají výhradně obrázky – hra kombinuje prvky z her Krycí jména a Dixit. Komu se podaří najít tři důkazy, a přinést je dřív než protihráči, vyhrává partii.

Další přírůstek hlásí Zombicide. V zelené hordě tentokrát budete čelit zombie orkům. Je nutné spolupracovat, pořádně se ozbrojit a vyrazit na dobrodružný boj proti nemrtvým. Troufnete si?

Událostí roku 2018 je rozhodně vydání lokalizace monstrózní deskovky, jejíž vydání bylo problémové. Twilight Impérium ve čtvrtém edici je legendární epická vesmírná strategie, kdy za jednu z mnoha ras hráči prozkoumávají vesmír, kolonizují planety, budují vesmírné lodě i invazivní armády. Málokdy jedna partie skončí dříve než za 4 hodiny, jelikož je tato záležitost náročná na čas.

Řada V kostce! se rozrůstá o další téma. Tentokrát se můžete vydat pod hladinu moří a oceánů. Pod titul Podmořský svět vám ukáže tajemství korálových útesů, seznámí vás se žraloky či murénami.

Český herní počin Karak boduje i u našich sousedů. Tenhle rodinný zjednodušený dračák získal v Polsku na festivalu Gramy cenu dětská hra roku! Recenzi na tuhle super hru si můžete přečíst zde.

Populární karetní hra Sabotér, kterou v tomhle roce vydalo Albi, se rozšiřuje. V obchodech seženete expanzi pro základní hru, tak i dvojkovku Sabotér: Duel. Opět se můžete vydat do temných chodbiček kutat poklady, ale pozor na sabotéry.

Jako minulý rok Albi opět připravilo MYSTERY BOX, ve kterém najdete za zvýhodněnou cenu vybrané sady her. Tyto nadupané balíčky hodlá vydavatel vypustit 9. 12. a k dispozici bude omezené množství kusů, proto sledujte oficiální Albi e-shop. A co bude obsahem? To se musíte nechat překvapit, ale rozhodně to bude stát za to.

Předvánoční deskoherní smetiště končí. Pro ty, co minuly článek o hrách pro dva hráče a stále tápou ve výběru vánočního překvapení přikládám odkaz. Ani děti nepřijdou zkrátka, jelikož jsem během roku vypustil seriál zabývající se zejména dětskými hrami. Jeho jednotlivé díly najdete zde. Teď už mi nezbývá nic jiného než vám popřát krásné Vánoce, nějakou tu deskovku pod stromečkem a budu se těšit v Novém roce u dalšího Deskoherního smetiště.

Napsat komentář

98 − = 94