Deskoherní smetiště #09/2018

Tradiční měsíčník o deskových hrách je opět tady. Uznávám, že s drobným zpožděním. Rozjíždí se nám předvánoční období, proto čeští vydavatelé informují o novinkách, které by Vánoce měly stihnout. Samozřejmě nepřijdete o nově oznámené tituly v české lokalizaci, z nichž některé jsou prostě epické.

Detektiv: Po stopách zločinu je kooperativní záležitost z dílny REXher. Hráči se stávají členy nově vzniklé detektivní agentury a snaží se vyřešit pět zapeklitých případů. K vyluštění každého z nich potřebují počítač či jiné zařízení připojené k internet. Pomocí tohoto zařízení se probírají on-line databází. V Česku by se hra měla objevit v polovině listopadu.

Do grafické podoby Rexící sází edici You are the hero! Jedná se o nápadité spojení gamebooků a komiksu. První kniha je určena mladším hráčům a přenese je do časů rytířů. Temné a hororové Captive, s atmosférou nápaditě podobnou Resident Evilu, potěší starší čtenáře. Obě knížky by měly stihnout letošní Vánoce.

Disko šváby doputovali do obchodů! Jedná se o rychlou a vtipnou párty hru, ve které budete muset správně odhadnout jakou kartu v jaký čas zahrát! Hra má roztomilou grafiku a švábíci se ukážou v převleku Elvise Presleyho, Kleopatry nebo princezny Leii.

Dorazil dotisk jednoduché rodinné záležitosti Malý princ: Udělej mi planetu! Hra chvíli nebyla k sehnání, takže pokud jste na ni měli zálusk, opět ji můžete najít na pultech obchodů.

Břink! Velká podzemní loupež by se měla již plavit do Evropy. Českou premiéru by si hra měla odbýt na samém konci listopadu a letošní Vánoce tím pádem stihne. Ve hře se vydáte do kobek, ve kterých se každý z hráčů snaží získat co největší část dračího pokladu. Čím hlouběji do doupěte se vypravíte, tím vzácnější poklady můžete najít. Hra je řízena kartami a některé z nich vydávají zvuky při jejich za hrání zvuk, který může probudit draka. V tom okamžiku začíná zběsilý závod s časem a hráči se musí dostat z pozemního bludiště ven.

Mindok vydal Bystroočko. Jedná se o rychlou otáčecí postřehovku pro celou rodinu, která přináší úplně nový herní mechanismus. Karta s obrázkem vám napoví, který symbol hledat. Pak už zbývá jen co nejrychleji točit kolečkem a v okénku hledat stejný symbol jako je na kartě. Za každé vyhrané kolo získá hráč kartu jako bod.

Vědomostní hry patří mezi oblíbené záležitosti. Jednu takovou s příhodným názvem Desítka přinesl Mindok. Ke každému okruhu ve hře přísluší 10 otázek a 10 možných odpovědí. Všichni hráči dostanou šanci odpovídat v každém okruhu otázek. Pokud odpovíte správně, získáte jeden z žetonů odpovědí jako bod. Když jste znovu na tahu, můžete hledat další správnou odpověď. V tu chvíli ovšem podstupujete riziko, že body získané dříve v tomto okruhu ztratíte. V cestovní krabičce najdete 200 okruhů, 2000 otázek a 2000 možných odpovědí.

Legenda mezi hrami Carcassonne má už spoustu rozšíření i několik samostatně hratelných variant na různá témata. Po Zlaté horečce a Star Wars (v české produkci) letošní podzim přinesl další rozšíření, přestože zatím jen v zahraničí. Hráči, ve verzi s podtitulem Safari, tvoří co nejlepší výhledy na divoká zvířata.

Byla dokončena lokalizace posledního ze tří rozšíření k Rising Sunu, tedy Monster Packu, který se budeme nazývat jednoduše: Nová monstra. Toto rozšíření přináší 4 figurky monster – s Džorógumo si přivlastníte figurky svých soupeřů, Ohnivý drak má velkou sílu, ale tak nějak nedává pozor, koho zrovna zabíjí, a i jeho vlastník může přijít k úhoně. Démon pohromy se směje soupeřům zpoza uzavřených “hranic” a prapodivný strom Džinmendžu má vlastnosti pevnosti, ale čestným hráčům trochu srazí hřebínek.

Jedna z epických záležitostí ze světa Star Wars – Rebelie bude vyprodána. Takže pokud o tuto hru máte zájem, je nejvyšší čas vyrazit do obchodu. Brzo úplně zmizí z trhu a dotisk již není v plánu.

Blíží se vydání devátého rozšíření oblíbené asociační hry Dixit. Tímto vydáním hra oslaví desáté výročí. Na ilustracích karet se tentokrát podílel kolektiv autorů, kteří ilustrovali i předchozí rozšíření.

Novinka, kterou připravuje Blackfire, je hra Gizmos. V ní se budete pokoušet postavit perfektně fungující stroj. Hra je určena pro 2–4 konstruktéry od 10 let. Hráči se snaží sestrojit nejlepší stroj. K dispozici mají čtyři typy kuliček nabitých energií pomáhající při stavbě a fungování zařízení.

Zpátky do lavic je další z řady vědomostních her. Zbrusu nová kvízovka prověří, co všechno jste z školní látky stačili zapomenout.  Zpátky do lavic obsahuje 1200 otázek rozdělených do 6 vyučovacích předmětů – český jazyk, matematika, dějepis, přírodopis, zeměpis a výchova k občanství. Otázky, se kterými budou hráči zápolit, pokrývají učivo základní školy. Na konci hry bude hráčům vystaveno vysvědčení, což je hravý detail.

Postřehové hry vítají nový přírůstek! CORTEX 3 přináší unikátní čichové karty a dalších 7 nových rébusů, které budete muset vyřešit rychleji než vaši spoluhráči.

Hru aktuálně trůnící na vrcholu žebříčku Boardgamegeek se chystá vydat Albi. Gloomhaven v loňském roce posbírala všechna možná i nemožná ocenění. Jedná se o epickou fantasy. Hlavním prvkem hry je karetní taktický soubojový systém. Hrdinové cestují po světě, získávají nové schopnosti a odkrývají nové části příběhu. Hra je složena z jednotlivých scénářů a po každém se hráči rozhodnou, jakou cestou se bude příběh dále odvíjet. Hra by do české lokalizace měla dorazit začátkem května 2019. Albi ji plánuje uvést na Albi Game Day 2019.

O tom, že si pod svá křídla Albi vzala karetní blafovací hru Sabotér, už víte. Na pulty obchodů by se však měly zaplnit rozšířením pro tuto skvělou záležitost a samostatnou hrou pro dva hráče Sabotér: Duel.

Rodina populárních abstraktních her Ubongo se v příštích měsících pořádně rozroste. Albi  se chystá vydat Ubongo 3D. Ubongo3D Junior je už v prodeji a Ubongo 3D můžete čekat v průběhu listopadu.

Deskoherní smetiště je u konce. Těší mě vaše přízeň a za měsíc se na shledanou u dalšího přehledu. A pro tentokrát včas!

Napsat komentář

42 − = 36