Deskoherní smetiště #08/2018

Srpnová sklizeň v oblasti deskovek byla poměrně výživná. Byly oznámeny tituly z GenConu a konečně dorazily některé dříve avizované hry. Nastávající sychravé podzimní období zažene hráče opět do náruče deskových her a rozhodně je z čeho vybírat…

Říše příšer už sjela z výrobní linky a na pultech obchodů by se měla objevit začátkem října. Jedná se o dice placement, tedy umisťování kostiček, ve kterém hráči ovládají klany, do nichž verbují žoldáky. Také se snaží ubránit Citadelu, navštěvovat různé budovy v ní a vyjíždět do velkolepých bitev za její hradby ve kterých se utkávají s nejrůznějšími příšerami. Ten, komu se podaří dobýt zpět ztracené území či pobije nejvíce příšer, získá královskou korunu.

Na GenConu REXhry měly možnost vidět prototyp Tine Epic Mechs. Jelikož v české lokalizaci vyšla Malá velká království i s rozšířením, Malé velké galaxie (také s expanzí) a co nevidět by měly dorazit Malé velké zombie, ve vzduchu visí otázka na jaké další téma se vrhnout. Zahraniční vydavatel Gamelyn věří, že deskovka s mechy bude nejúspěšnější ze série, proto nastává dilema jaký námět zvolit. Ve výběru je již dříve zmiňovaný Western, nová edice Defenders, nebo spíš byste chtěli pilovat robota v Mechs?. Tak co, na jaké téma byste měli chuť?

Další deskovka z velkolepého světa J. R. R. Tolkiena dostala český překlad. Honba za prstenem je podobná provařenému Fantomovi staré Prahy, ale má o dost komplexnější pravidla. Jedná se o hodně hráčskou a deduktivní hru, ve které se skupina hráčů žene za Frodem či Gandalfem.

Na překladu Amazonek do Settlerů se pilně pracuje! Cílem je dostat do Česka rozšíření někdy po Essenu, tedy cca v průběhu listopadu letošního roku. Amazonky osvěžují herní mechanismy. Umí totiž pracovat s kartami v balíčku i v odhazovací hromádce a také s kartami, které má hráč již ve hře.

Takenoko patří mezi oblíbené rodinné hry s roztomilou pandou v krabici. Tohle vzácné zvíře se prohání v královských zahradách a pojídá bambusy vypěstované císařským zahradníkem. Základní hra byla delší dobu nedostupná, ale už je hotová a v říjnu by tak měla být v Česku.

Oblíbili jste si záležitost, v níž stojí zvířátka frontu do prestižního klubu a snaží se do něj protlačit jako první? Mám pro vás dobrou zprávu. Vlastně dvě. Safari Bar bude opět k dispozici a současně s dotiskem dorazí i jeho pokračování. Můžete se těšit na dalších 12 zvířat s novými schopnostmi, která se budou snažit vetřít na večírek. Safari Bar s podtitulem Nové šelmy před barem by měl stihnout vánoční sezónu.

Oblíbená rodinná hra Kingdomino (recenze) obdržela expanzi. Věk obrů s sebou přináší nejenom komponenty pro pátého hráče, ale i nový mechanismus – obry – díky kterým můžete soupeřům zdevastovat jejich království. Kromě toho lze obry zakomponovat i do Queendomina.

Koncem měsíce do obchodů dorazila Múza. V každém kole hry se jeden hráč vžije do role Múzy a předloží svému týmu tajuplnou indicii. Spoluhráči pak mají za úkol odhadnout ke kterému uměleckému dílu se je Múza svojí nápovědou snaží nasměrovat. Múza je tip na zajímavou party hru pro fanoušky Dixitu.

Pokud jste příznivci vědomostní záležitosti Země, tak byste měli zbystřit. MINDOK vydal samostatnou cestovní verzi, kterou si můžete zahrát samostatně, ale i jako rozšíření ke stávající deskovce.  V obchodech hledejte Země na cestách.

Dobrodružná postkatastrofická hra Fallout nedávno v české verzi dorazil do obchodů s deskovými hrami. Blackfire však nezahálí a zahájil lokalizaci rozšíření New California. Kromě pěti nových figurek či dílů mapy se hráči dočkají nových scénářů, přičemž jeden z nich je dokonce kooperativní.

Desková Hra o trůny se dočká rozšíření. Expanze s originálním názvem Mother of Dragons přináší do hry 2 nové rody a novou část mapy. Kdy se přídavku dočkáme? Jelikož se nestihl letní printrun je nutné počkat do dalšího. Doufejme tedy, že to nebude trvat příliš dlouho a Mother of Dragons do hry přivedeme i v češtině.

Další oznámenou novinkou je Discover: Země neznáme, deskovka pro 1 až 4 dobrodruhy, kdy partie zabere 1 až 2 hodiny.  Jedná se o hru první svého druhu z řady tzv. Unique Games. Každá kopie této hry by uvnitř měla skrývat jiné komponenty, takže žádná krabice nebude stejná a nabídne odlišné dobrodružství. Hlavním cílem hráčů je přežít v nehostinném prostředí (ať už se jedná o ostrov, poušť či hory) a zjistit, o co ve hře vlastně jde.  Takhle naprosto unikátní záležitost by měla být k dispozici ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku.

V září bychom se měli toulat v čase. Albi na hráčské stoly přináší strategický work placement Anachrony, který se odehrává v daleké budoucnosti, kdy je lidstvo na pokraji záhuby. Přeživší žijí v podzemí ve čtyřech frakcích, které se setkávají pouze na centrální místě nazvaném Kapitol. Úkolem hráčů je těžit suroviny, stavět budovy a pracovat na projektech. K úspěšnému získávání potřebným materiálů lze využít i cestování v čase, kdy si suroviny vytěžené v budoucnu můžete přetáhnout do současnosti. Avšak je potřeba myslet na to, že později tyto suroviny musíte vrátit, abyste uzavřeli smyčku a nevznikaly časové paradoxy.

Spolu s dotiskem základní verze hry Scythe dorazí i expanze s podtitulem Titáni z nebes, kde je možné při hře používat vzducholodě, což přináší nové možnosti. Kromě toho dorazí i prémiové zboží – kovové mince, rozšíření herního planu nebo bojové ukazatele pro jednotlivé frakce. Případně jsou připraveny Legendary boxy do nichž se vejde jak základní hra, tak i všechna rozšíření. Ale k dispozici bude pouze omezené množství. Pokud tyto unikátní komponenty chcete, je nutné sledovat facebookovou stránku Moderní hry od Albi.

Patříte mezi příznivce postřehových her a hlavolamů? Cortex³ je další novinkou z této populární rodiny. Hra přináší nové rébusy a zejména speciální čichové karty. Cortexu se dočkáte začátkem října

Vědomostní párty hra Tipni si patří mezi oblíbené tituly od Albi. Proto se příznivci těchto her dočkají rovnou dvou přírůstků. Prvním z nich je Tipni si Česko, které překvapivě obsahuje otázky o naši vlasti. Druhá hra je určena pro vaše caparty. Tipni si Junior přináší zjednodušení mechanismu sázení a otázky mířící na mladší publikum.

Doufám, že jste načerpali inspiraci. Deskoherní smetiště bylo opět plné těch nejdůležitějších informací za uplynulé období. Teď nezbývá nic jiného, než se rozloučit a za měsíc opět na viděnou u další várky informací z deskového světa. 

Napsat komentář

45 − 39 =