AUDIOKNIHA: Terry Pratchett – Soudné sestry

Kdo by neznal svět ve tvaru plochého disku, který na svých zádech podpírají čtyři obrovští sloni stojící na krunýři mnoholeté želvy jménem A’tuin. Terry Pratchett je legendou, kterou v žánru humorné fantastiky jen tak někdo nepředčí. Přestože autor již není mezi námi, jeho odkaz v podobě cyklu Úžasná Zeměplocha, žije dál. Pod záštitou vydavatelství OneHotBook vyšly Soudné sestry jako jedna z vlaštovek mluvených adaptací této série.

Pratchettova tvorba mě nějakým způsobem vždy míjela. I když jsem jednou začal číst Barvu kouzel nedočetl jsem knihu do konce. Možná to bylo tím, že jsem po ní sáhl ještě na základní škole. Na některé příběhy je třeba zkrátka dospět a Pratchettovy příběhy jsou zrovna tímto druhem literatury. Proto v okamžiku, kdy OneHotBook vydal Soudné sestry, jsem se rozhodl prolomit ledy.

Jelikož Soudné sestry patří do žánru oddechové literatury, člověk od nich nic moc neočekává. Světe div se i tento druh literatury může mít slušný děj, odlehčený povedenými fórky. Po poslechu tohoto audia musím uznat, že Terry Pratchett byl spisovatel s velkým S. Ale začněme od začátku, vraťme k obsahu.  

Sledujeme příběh tří zeměplošských čarodějek – Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové a naivní Magráty Česnekové, které se zapletou do královské politiky Lancre. Původního krále zavraždil jeho bratranec Lord Felmet a k převzetí absolutní moci nad celým královstvím se musí zbavit i jeho syna, nemluvněte Tomjana. Tomjan je čarodějkami ukryt v kočovné divadelní společnosti i s korunou. Krutovláda nového vladaře se čarodějkám nelíbí, tak se snaží dosadit na trůn pravoplatného dědice. Jelikož si neví rady jak se zbavit stávajícího vladaře, posunou čas o 15 let dopředu, aby mohl mladý Tomjan vznést požadavek na trůn…

Audioknihou posluchače provází hlas Zuzany Slavíkové. Můžu vás však ubezpečit, že její projev je na vysoké úrovni a prattchetovskou taškařici skvěle podtrhuje. Při poslechu jsem neměl problém rozeznat jednotlivé postavy, ať už se jedná o stařičký hlas stařenky Oggové, vyřídilku Bábi Zlopočasné nebo naivnost Magráty Česnekové a hlasy dalších postav, kterým vdechla jedinečný charakter.

Na Zuzanu Slavíkovou si jistě vzpomenou televizní diváci, kteří ji budou zejména jako moderátorku pořadu Nejslabší, máte padáka! Do mého povědomí se dostala rolí Emily Brentové v divadelní hře Agathy Christie A pak už tam nezbyl ani jeden aneb 10 malých černoušků. Paní Slavíková je členkou pražského divadla Pod Palmovkou, kde ztvárňuje nespočet rolí. Samozřejmě do jejího portfolia nechybí ani malé či větší role v oblíbených televizních seriálech a svůj um využívá i v dabingu.

Soudné sestry vznikly pod taktovkou režisérky Jitky Škapíkové, která má za sebou celou řádku audioknižních titulů, zejména pro OneHotBook. Pod jejím vedením si příběh drží humornou atmosféru, která je doplněna stejně laděnými zvukovými předěly mezi jednotlivými stopami. Hudební party jsou rozmanité a průběhu vyprávění se objevují nahodile (alespoň já jsem v nich neobjevil žádný řád), což dolaďuje atmosféru děje. A kupodivu mě příliš neobtěžovaly, ale byly vítaným zpestřením.

Audio si můžete vychutnat v elektronické podobě v nezkrácené verzi ve formátu mp3, nebo na dvou kompaktních discích, které mají 14 hodin a tři minuty k tomu. Příběh je dělen do 46 souborů po cca 20  minutách, tento časový interval je tak akorát, když posluchač preferuje kratší stopáže. Žádná část na sebe přímo nenavazuje, proto tohle členění nepůsobí rušivým dojmem.

Audiokniha Soudné sestry je povinností pro členy fanklubu Terryho Pratchetta, ale svým odlehčeným humorem je vhodná pro kohokoliv kdo si chce odpočinout a upustit trochu páry. Celým příběhem posluchače provází Zuzana Slavíková, která patří mezi talentované herečky, ale troufám si tvrdit, že i velmi slušné narátorky audioknih. Co říct více? Zbývá se jen ptát: OneHotBooku, kdy se objeví Čarodějky na cestách?


Hodnocení: 10/10

Originální název: Wyrd Sisters
Kategorie: Humorná Fantasy
Interpreti: Zuzana Slavíková
Délka: 14 hodin 3 minut
Vydavatelství: OneHotBook

Terry Pratchett byl britským novinářem a spisovatelem humorné fantasy, který stvořil svůj vlastní svět – Zeměplochu. Pro jeho jedinečný humor, vyprávění bez násilí či krveprolití a s netypickými hrdiny se jeho knihy řadí mezi bestsellery po celém světě.

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkujeme portálu Audiolibrix.

Napsat komentář

65 + = 69