AUDIOKNIHA: Neil Gaiman – Severská mytologie

Co zavítat na nehostinný sever a nahlédnout do mytologie Vikingů? A kdo je povolanější k převyprávění normanských zkazek víc než jeden z nejpopulárnější autorů fantasy a sci-fi současnosti? Do ouška si osudy proslulých i méně známých hrdinů z pera Neila Gaimena můžete pustit zásluhou OneHotBooku.

Severští bohové či tamní monstra nejsou ve fantastice (obzvlášť v urban fantasy) ničím novým. Na Thóra narážíme snad na každém rohu a to díky tomu, že je členem marvelovských Avengers. Ostatně k pravému Thórovi má tento navoněný frajírek opravdu daleko. Dále jsme se s asgardskou smetánkou mohli setkat v příbězích o posledním druidovi na světě Atticusovi O’sullivanovi v Kronikách železného druida. V třetí knize s podnázvem Praštěný dá pořádně zabrat celému panteonu.

Audiokniha je souborem příběhů vyprávějících o počátku světa až po Ragnarök. Severská mytologie blíže posluchače seznamuje s Ásy a Vány, systémem devíti světů propojených stromem Yggdrasilem a dalšími méně či více známými bohy a jejich příběhy. Toto vyprávění je neméně zajímavé a čtivé jako Staré řecké báje a pověsti, a je prodchnuto magií a runami. Co taky čekat od Neila Gaimana, který je sám geniálním vypravěčem.

Narátorem Severské Mytologie je Pavel Soukup. Hercův přednes je bezchybný a jeho baryton dotváří perfektní atmosféru. Během interpretace obdivuhodně pracuje s hlasem, ale také s rychlostí mluvy. Posluchač nemá problém rozeznat, která z postav právě hovoří, i když se jich v ději vyskytuje několik.

Interpret se v poslední době angažuje nejenom v dabingu. kde propůjčuje svůj hlas mnoha hollywodským hvězdám (mezi které patří Arnold Schwarzenegger či Dolph Lundgren), ale i na poli audioknih. Ivanu Luptákovi výborně sekundoval v prvním dílu série Stín krkavce, Píseň krve (recenze) nebo bravurně interpretoval román Dracula (recenze) od slavného Stokera.

(Audio)kniha je poskládána tak, že některé z bájí na sebe navazují. Ať už je to událostmi nebo ústřední postavou. Jednotlivé příběhy jsou poměrně krátké a většina z nich se vleze do půl hodinky poslechu. Delší kapitoly jsou děleny na dvě části. Celková stopáž se blíží 6 hodinám a 30 minutám, proto není problém Severskou mytologii sfouknout během jednoho odpoledne.

Přestože nejsem velkým příznivcem zvukovým předělů, tady mi kupodivu nevadily. Naopak. Jemné či naléhavé tóny dokreslují  celkovou atmosféru pověstí o severských bozích.

Severskou mytologii je možné získat v elektronické distribuci nebo na 1 CD nosiči. Přebal CD má obrázek totožný s knižní předlohou, na které je vyobrazeno Thorovo kladivo Mjöllni.

Pod taktovkou Hynka Pekárka vznikla další perfektní audiokniha. Chcete-li proniknout do severských mýtů a bájí je Severská mytologie perfektní volbou. Jednotlivé báje se příjemně  čtou (i poslouchají!), na čemž má zásluhu jedinečný a legendární Neil Gaiman. Poslech je poutavý (a návykový) a podporuje ho interpretace Pavla Soukupa, které není co vytknout. OneHotBook opět vsadil na správnou kartu a vyhrál.


Hodnocení: 10/10

Originální název: Norse Mythology
Kategorie: Mýtý a báje
Interpreti: Pavel Soukup
Délka: 6 hodin 23 minut
Vydavatelství: OneHotBook

Britský autor Neil Gaiman je žurnalistou se zaměřením na fantasy a sci-fi. Prosadil se nejenom na knižním trhu, ale i na poli komiksů či televizních seriálů. Mezi jeho počiny patří například Američtí bohové, seriál Nikdykde či komiks Sandman.

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkujeme portálu Audiolibrix.

Napsat komentář

38 − 32 =