AUDIOKNIHA: Bram Stoker – Dracula

Stokerův román je dnešní v době již klasikou, která patří do povinné četby mnoha studentů. Na motivy jeho nejslavnějšího díla vzniklo nespočet filmových adaptací. Některé z nich se drží své předlohy, jiné se jí pouze inspirují. Postava Draculy nás nepřestává fascinovat. Důkazem můžou být jednak nová vydání románu nebo zvuková adaptace, která vznikla ve spolupráci Audiotéky s vydavatelstvím Bookmedia.

Abych se přiznal, tak jsem se Draculovi poměrně dlouho dobu vyhýbal (teď nechápu proč). I když se jednalo o jedno z děl, které jsem si mohl vybrat k maturitě. Za prvé mě děsila její tloušťka (cca 350 stran) a za druhé jsem měl dojem, že by mě román z druhé poloviny 19. století nikterak neoslovil. O pár let starší jsem se však rozhodl tuto klasiku vyzkoušet a to v podobě audioknihy.

Zvukového zpracování se transylvánský hrabě dočkal již v roce 2009 jakožto rozhlasová hra Českého rozhlasu. Od roku 2013 se jedná o třídílnou sérii, kdy ústřední postavě propůjčil svůj hlas Vladimír Dlouhý.

Děj románu byl pro mě velkým otazníkem. Znám verzi stejnojmenného českého muzikálu od Karla Svobody, která se od Stokerova příběhu výrazně liší, či další (novější) zpracovaní, jejichž zápletka se vzdáleně přibližuje té knižní. Román Dracula  vypráví o příchodu hraběte Draculy do Londýna a jeho tamním krvavém řáděním, které se mu snaží překazit profesor Van Helsing se svými pomocníky. Kromě Londýna zamíříme společně s protagonisty i do dalších koutů Evropy, aby bylo zabráněno dalšímu krveprolití.

(Zdroj: pravidla hry: Běsnění Drákuly /Blackfire/)

Tímto se dostáváme k postavám mezi něž patří Jonathan Harker, právník, který pomáhá Draculovi skoupit v Londýně vybrané nemovitosti. Díky tomu se v přímém ohrožení života ocitne jeho snoubenka Mina Murrayová (později Harkerová) a její kamarádka Lucy Westenrová, která hraběti podlehne. Zachránit se ji pokusí její snoubenec, Arthur Holmwood,  za pomoci svého kolegy Van Helsinga a jeho kumpánů.

Stejně jako knižní předloha, tak i zvuková podoba zachovává výňatky z dopisů, telegrafů, osobních deníků jednotlivých postav či záznamů zaznamenaných fonografem. Tyto pohledy se střídají nepravidelně a čtenář/posluchač si může postupně skládat střípky informací. Tahle forma funguje opravdu skvěle a ve své době se dílo mohlo zdát sbírkou autentických podkladů, což působí opravdu děsivě.

Příběh je napsán tak dobře, že z něj mrazí i po letech. Obzvlášť odhalování minulosti hraběte Draculy a popis jeho téměř neomezené moci nahání hrůzu. Nesmím zapomenout na velmi čtivý a napínavý děj, který čtenáře/posluchače nenechá v klidu. Proto není divu, že je  Dracula stále oblíbeným románem.

Přesuneme-li se k audioknize, tak jejím vypravěčem je Pavel Soukup. Toho herce můžete znát zejména jako dabéra, je jeho hlas průvodce ve spoustě historických či přírodovědných dokumentů. V oblasti filmu Pavel Soukup namluvil například Arnolda Schwarzeneggera či Dolpha Lundgrena

V první polovině poslechu jsem měl pocit, že by nebylo špatné, kdyby se střídalo vyprávění pana Soukupa s nějakou interpretkou. V druhé půli jsem si už tak jistý nebyl a usoudil jsem že to není potřeba. Musím uznat, že narátorovo podání v kombinaci s příběhem bylo výborné. Ve chvílí kdy to bylo potřeba, zněl hlas interpreta naléhavě, klidně nebo naopak tajemně, což mi pomohlo se do vyprávění plně ponořit. V rámci kapitoly mi však vadilo, že mezi jednotlivými dopisy či záznamy z osobních deníků nebyly téměř žádné pauzy.

Se zvukovým aranžmá jsem velmi spokojený. V audioknize se neobjevují zbytečné zvuky. Jediné hudební tóny se linou mezi kapitolami a na konci audioknihy. Předěly mezi kapitolami příběhu však dodávají správnou a pochmurnou atmosféru. Za to Audiotéku velmi chválím.

Během 19 hodin a 40 minut si vyslechnete 27 kapitol. I když necelých 20 hodin je poměrně dost, tak poslech, dík Stokerově příběhu doplněném výborným Pavlem Soukupem, uteče jako voda.

Audiokniha se nenachází na fyzickém nosiči, ale je k dispozici pouze ve formátu mp3, který má velikost něco přes 1 GB. V případě CD by si jistě Audiotéka a Bookmedia dali více záležet na přebalu. Jelikož současný obrázek je sice účelný, ale po grafické stránce  ničím nezaujme.

Dracula je hororovou novelou, jejíž vydání bych očekával spíše na podzim nebo v zimě. Děj románu by byl podpořen odpovídajícím počasím. Avšak doba před maturitními zkouškami může dopomoci dohnat studentům resty v oblasti literatury.

Audiokniha Dracula z dílny Audiotéky společně s Bookmedia rozhodně ostudu této hororové klasice neudělá. Pavel Soukup, jakožto interpret, je výbornou volbou, díky které získává tato audiokniha na hodnotě. Kromě toho je Stokerův příběh klasikou, jenž se neomrzí a po těch letech stále baví. Neváhejte ani minutu a Draculu do uší si nenechte ujít.


Celkové hodnocení 10/10

Originální název: Dracula
Kategorie: Horor a mystika
Interpret: Pavel Soukup
Délka: 19 hodin 40 minut
Vydavatelství: Audiotéka, Bookmedia

Audioverzi zakoupíte zde

Abraham (Bram) Stoker byl irský spisovatel a divadelní kritik. Jeho nejznámějším románem je Dracula, který z něho udělal legendu v hororovém žánru.

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkujeme Audiotéce.

Napsat komentář

16 − = 9