AUDIOKNIHA: Anthony Ryan – Píseň krve (Stín krkavce 1)

OneHotBook tentokrát zabrousil do žánru fantasy a na sklonku roku 2017 vydal první díl série Stín krkavce. Příběh skotského autora Anthony Ryana si můžete vychutnat v čele s Ivanem Luptákem, kterému bravurně sekunduje Pavel Soukup. Epická Píseň krve se rozeznívá ve vašich uších pod vedením Hynka Pekárka…

Podobně jako sága o brýlatém chlapci, který se dozví, že je kouzelník, tak i Stín krkavce měl poměrně trnitou cestu ke svému vydání. Autor úvodní díl trilogie dokončil po šestileté práci v roce 2010. O rukopis, ale žádný z vydavatelů nejevil nejmenší zájem. Po umístění románu na internet si ho však všiml jeden americký knihkupec, který dopomohl k tomu, aby byl příběh vydán v knižní podobě. V tomto počinu uvidělo příležitost brněnské nakladatelství Host a v roce 2014 spatřila světlo světa česká verze.

Kniha je přirovnávána ke Hře o trůny od G. R. R. Martina nebo kolosální fantasy Kolo času od R. Jordana. Autorovi nelze upřít promyšlenost světa s bohatou historií, náboženstvím a vysokým počtem poměrně propracovaných postav, která výše zmíněná díla spojuje. Jedná se však o odlišné série, jelikož každý z autorů má svůj vlastní styl. Píseň krve mi nesedla formou vyprávění, kdy předkládá životopis jednoho hrdiny, který se sice proplétá s osudy dalších postav a odhaluje jeho minulost, ale nabízí pouze jeden pohled. I když se příběh prezentuje jako fantasy, je tato složka upozaďována na úkor reálnosti, což není chyba, ale záleží na vkusu každého čtenáře/posluchače. Takže pokud očekáváte fantaskní svět plný magie a mýtický tvorů budete zklamáni stejně jako já. O fantasy prvky však nepřijdete – v ději se objevují různí magičtí tvorové a špetka kouzel.

Obsahem Písně krve je příběh Vélina Al Sorny, zasvěcenému Šestému řádu, v němž byl dětství cvičen k boji a zabíjení ve službách Víry. Řád se stal jeho jedinou rodinou. Vélinův otec sloužil jako rytíř králi Janusovi, panovníkovi Sjednoceného království, rozhodl se však Vélina zbavit jeho práv a v deseti letech ho zanechal na prahu Šestého řádu. Chlapec ho za to nenávidí. Během pobytu v řádu se Vélin dozvídá zatím netušené podrobnosti o své matce, která zemřela, když byl ještě dítě. Postupně také odhaluje důvody, jež jeho otce vedly k tomu, že ho řádu svěřil.

Autor nás nechává nahlédnout do komplexního světa Stínu krkavce, v němž je každý detail promyšlený.  V průběhu poslechu/čtení objevujeme střípky z historie, propracovaný systém náboženství řádů, či křehkou politickou situaci. Anthony Ryan předkládá univerzum, které není příliš vzdáleno středověku, tak jak ho známe s jeho ponurou a surovou atmosférou. Mám za to, že Píseň krve potěší zejména fanoušky realističtější fantasy literatury, příběh působí spíš jako středověký epos.

Vélin al Sorna není typickým hrdinou, má i své stinné stránky. Jedná se však o postavu, které musíte fandit, přestože nechcete. Jeho minulost je opředena mnoha tajemstvími, postupně odhalujícimi se v příběhu. Kromě toho, reka čeká osud, který změní nejen říši, ale i celý svět. Vélinovou výhodou je tzn. píseň krve, mystická schopnost, která ho zpočátku pouze varuje před nebezpečím. Tu se nejprve musí naučit ovládat, aby ji plně využil.

Ústředním narátorem audio podoby je Ivan Lupták, člen Divadla Na zábradlí, kde ztvárňuje nespočet rolí. Kromě toho můžete tohoto interpreta vidět v seriálu Ordinace v růžové zahradě, kde hraje chirurga Vojtu Kratochvíla. Druhým vypravěčem je Pavel Soukup, jehož hlas mohou televizní diváci znát z velkého množství historických či přírodovědných dokumentů. Naplno se pan Soukup věnuje dabingu, jistě si vybavíte české znění Arnolda Schwarzeneggera či Michaela Douglase.

Na Ivana Luptáka dopadl part Vélina al Sorny, který zabírá tři čtvrtiny audioknihy. Co se týče vyjadřovacích prostředků dokáže hlas narátora zaujmout, jelikož skvěle intonuje. Mluví-li nějaká z postav bezpečně to poznáte, interpret upravuje tempo mluvy. Po celou dobu poslouchání si vypravěč udrží vaši pozornost a nedochází k “toulání myšlenek”. Pavel Soukup Ivanovi Luptákovi skvěle sekunduje, i když zabírá “pouze” zbylou čtvrtinu. V roli písaře a kronikáře lorda Vernierova doplňuje úlomky příběhu a jeho projev je suverénní a příjemný.

Zvukové předěly mi tentokrát nevadily, nejsou příliš dlouhé a při poslouchání nenarušují celistvost příběhu. Delší hudební pasáže se nachází mezi jednotlivými částmi děje a těch není mnoho. Hudební aranžmá je podpořeno různými druhy “středověkých nástrojů”, což se v kombinaci s příběhem výborně doplňuje.

Píseň krve seženete na 3 CD, která jsou schována v bookletu s totožným přebalem, jako má kniha. Kvantita disků napovídá, že se zrovna nejedná o krátkou audioknihu. První díl ságy Stín krkavce pojednávající o osudu Vélina al Sorny doposloucháte během 26 hodin. Píseň krve je členěna do 68 stop, které jsou dále (stejně jako knižní předloha) dělena na 5 částí. Každá část obsahuje stanovený počet kapitol. Pro pohodlnější poslech se kapitoly dále štěpí na kratší party.

Audiokniha je výborným zpracováním pod vedením Hynka Pekárka, pod jehož rukama prošlo Volání netvora (recenze) či Kosmonaut z Čech (recenze). Výběr interpretů nebyl krokem vedle a oba pánové se svých partů zhostili na výbornou, i když si větší část pochvaly náleží Ivanu Luptákovi. Zvukové předěly jsou v decentní rovině a zbytečně příběh nenatahují. Hledáte-li dospělou fantasy s minimem fantaskních prvků s důrazem na reálnost a 600 stránková bichle není tím pravým ořechovým, tak Píseň krve od OneHotBooku jím jistě bude!


Hodnocení: 8/10

Originální název: Blood Song (Raven’s Shadow 1)
Kategorie: Fantasy
Interpreti: Ivan Lupták, Pavel Soukup
Délka: 26 hodin 14 minut
Vydavatelství: OneHotBook

Anthony Ryan byl do úspěchu série Stín krkavce britským úředníkem, po té se stal spisovatelem na plný úvazek. Po dokončení výše zmíněné série začal psát fantasy ságu The Draconis Memoria.

Za poskytnutí audioknihy vřele děkujeme nakladatelství OneHotBook.

1 komentář: „AUDIOKNIHA: Anthony Ryan – Píseň krve (Stín krkavce 1)

Napsat komentář

56 + = 63