AUDIOKNIHA: Charles Duhigg – Síla zvyku

Jelikož patřím mezi lidi, kteří na sobě rádi nějakým způsobem pracují, tak jsem se rozhodl, že se s vámi začnu dělit i o postřehy z literatury osobního rozvoje. Pro spoustu lidí může být tento výraz sprostým slovem, jelikož v minulosti vycházely dle mého názoru neověřené a nefungující (sám jsem jich pár četl) návody na to, jak správně dělat to či ono. V dnešní době se tyto poznatky začínají podkládat vědeckými fakty a léty výzkumu či praxe. Když člověk zjistí, jak některé procesy fungují, dokáže lépe těmto věcem porozumět, snáz je implementovat do svého života a tím se zdokonalovat.

Progres Guru je audioknižní vydavatelství, pod jehož záštitou vychází právě tento typ literatury. Jedním z jeho počinů je Síla zvyku od Charlese Duhigga, který svůj život zasvětil tomu, čemu se říká “zvyk” a klade si otázky, zda jsou tyto vzorce chování vrozené nebo je lze změnit.

De facto se tato audiokniha dělí na dvě části. Obsahem prvního oddílu je vysvětlení toho, jak zvyky fungují a jak se tvoří. Tento úsek je nejzajímavější částí audioknihy a pro posluchače má podle mého názoru největší přínos. Uvědomíte si,  jaké rituály provádíte každý den, ať už vědomě či nevědomě, a identifikujete oblasti, které byste chtěli upravit, či úplně nechat zmizet. Dostanete spoustu příkladů jak změnit staré zvyky a naučit se nové. Bohužel, neobdržíte žádný konkrétní návod či pomůcku jak toho do cílit. Ostatně zvyky jsou téma, které se probírá v mnoha knihách, mimo jiné v bestselleru Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Tato kniha pár nástrojů k vybudování zvyku nabízí.

Druhá polovina audia přináší příklady z praxe. Například jak zvyky ovlivňují chod firem či vytváření a fungování hnutí. A hlavně jak se tyto procesy využívají v marketingu, což je zajímavé téma samo o sobě. Tento oddíl předně poslouží vedoucím pracovníkům, kteří by nějakým způsobem chtěli zlepšit vztahy na pracovišti. 

Interpretem audioknihy je Jiří Schwarz. Jeho hrubý projev udrží vaši pozornost a z jeho hlasu číší respekt, který se perfektně hodí k audioverzi rozvojové literatury. Pan Schwarz se poslouchá příjemně, a zároveň to není styl poslechu, při kterém se vám bude chtít usínat. 

Narátora můžete znát zejména z dabingu. Jiří Schwarz propůjčuje svůj drsný hlas například Russelu Croweovi (Gladiátor). Na poli audioknih interpretuje například romány od Jamese Rollinse.

Jednotlivé kapitoly jsou v audiopodobě děleny do menších celků. Délka každé z částí je v rozmezí deseti, maximálně 25 minut.  Síla zvyku neobsahuje žádné zvukové předěly. Místo toho jsou jednotlivé části uvedeny názvem kapitoly.  

Síla zvyku je audiokniha doslova nabitá informacemi o každodenních rutinách, které vykonáváme. Autor posluchačům předkládá odpovědi na otázky týkající se zvyků. Na příkladech nám Duhigg názorně ukazuje tvorbu a funkcí vzorců chování a jejich využití v praxi. Nenajdete zde žádné konkrétní návody na to, jak zvyky tvořit či jak si je udržet, ale posluchači se díky této publikaci mohou přece jen mohou dozvědět nové věci osobě a svém životě. Autor jim  předkládá cenná fakta, s nimiž mohou pracovat.    


Originální název: The Power o Habit
Kategorie: literatura osobního rozvoje
Interpreti: Jiří Swarz
Délka: 12 hodin 37 minut
Vydavatelství: Progres Guru

 
Charles Duhigg je reportérem deníku New York Times, za své reportáže získal řadu novinářských cen. Jeho první kniha Síla zvyku se stala mezinárodním bestsellerem. Ve své další knize Chytřeji, rychleji, lépe se zabývá produktivitou práce.

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkujeme portálu Audiolibrix.

Napsat komentář

+ 6 = 10